Jajko Kolumba to mała, sprytna gra logiczna, która od razu przypadła mi do gustu. Z resztą wiecie jak to ze mną jest, po prostu mam słabość do tego typu rozrywek umysłowych!
Zawartość
W pudełku znajdziemy niewielkich rozmiarów plastikową planszę, karty z 40 zadaniami na 4 różnych poziomach trudności oraz mini książeczkę zawierającą instrukcję i rozwiązania zadań.
Przygotowanie
Przed zabawą należy wybrać jedno spośród dostępnych zadań i wsunąć w odpowiednie miejsce na planszy. Zadania posegregowane są w kolejności od najłatwiejszych, po takie które wymagają dłuższego namysłu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście stopniowanie sobie poziomu trudności.
Na czym to polega
Naszym celem będzie umieszczenie 16 jaj w przeznaczonych dla nich miejscach na planszy, w taki sposób, aby spełnione zostały warunki z zadania. Warunki te dotyczą konkretnej liczby jaj we wskazanym kolorze, jakie mogą znaleźć się w wyznaczonych rzędach i kolumnach. W przypadku tych najprostszych zadań dostajemy relatywnie dużo informacji dotyczących położenia jaj. Oczywiście nie wprost, ale są one podane w taki sposób, że łatwo to wywnioskować. W miarę wzrostu poziomu trudności, dostępnych informacji jest coraz mniej i coraz trudniej je przeprocesować. Łamigłówki o najwyższym stopniu trudności potrafią być nie lada wyzwaniem.
Podsumowanie
Jajko Kolumba wymaga od nas przede wszystkim umiejętności dedukcyjnych. Gra przywodzi na myśl popularne japońskie łamigłówki, takie jak Kakuro, Sudoku czy Kenken. W tym przypadku mamy jednak zabawę podaną w dużo atrakcyjniejszej formie, niż zwykłe wykreślanie na kartce papieru.
Plansza, poza swoją oczywistą rolą, pełni też funkcję pojemnika. Zapakujemy do niej całą zawartość gry. Dzięki temu otrzymujemy zestaw wielkości ludzkiej dłoni. Pewnie już wiecie do czego zmierzam… Jeśli śledzicie nas w mediach społecznościowych to zapewne zauważyliście, że na wszelkie wyjazdy zabieramy ze sobą planszówki. Zapakowanie całej naszej 5-osobowej rodziny i bagaży do auta to spory wyczyn, dlatego w naszym przypadku rozmiar gier ma znaczenie!
Jeśli lubicie tego typu rozrywki umysłowe to polecam waszej uwadze inne, równie ciekawe gry logiczne:
Shadow Glyphs – nieszablonowa gra logiczna
Wsiąść do Pociągu – Zmiana toru
wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 1
wiek: 6+
czas gry: 1-10 minut
zasady: Bardzo proste
Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem: