Jak zainteresować dziecko matematyką

Użyj 10!

przez admin

Jak zainteresować dziecko matematyką? Ja zaczęłam od gier, w których przemycić możemy wartościowe treści i zagadnienia.

Jeśli macie w domu talię kart to zachęcam do wykorzystania jej właśnie w nauce matematyki. 

 

Dla kogo

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 7 lat. Ze względu na możliwe różnice w umiejętnościach, najlepiej aby w grze rywalizowały dzieci w podobnym wieku. 

 

Przygotowanie

Do gry wykorzystamy karty o wartościach od 1 do 10 (gdzie as posłuży za 1).  

Dodatkowo przyda się kilka małych karteczek i coś do pisania.

 

Zasady

Karty tasujemy i rozdajemy każdemu z graczy po 10.

Zadanie polega na stworzeniu działań, do których wykorzystamy możliwie największą liczbę kart. Może to być kilka krótkich działań np. 3 po 3 karty lub jedno długie, zawierające nawet wszystkie 10 kart. Każda karta może być wykorzystana tylko raz.

nauka dodawania

Kiedy jeden z graczy uzna, że jest już gotowy, woła “stop”. Od tego momentu pozostali gracze mają minutę na dokończenie własnych działań. Po upływie tego czasu podliczamy ile kart gracze wykorzystali do ich stworzenia. Wyniki zapisujemy i rozpoczynamy kolejną rundę.

Jak zainteresować dziecko matematyką

Gramy określoną liczbę rund (sugeruję 5-10), a na koniec obliczamy który z graczy wykorzystał najwięcej kart w ciągu całej rozgrywki. On oczywiście zostaje zwycięzcą.

Warto pomocniczo wykorzystać karteczki z symbolami działań, które dzieci będą układać pomiędzy karatami. Pomoże to szczególnie przy tworzeniu tych dłuższych i bardziej skomplikowanych działań.

Gra idealnie sprawdzi się do pracy w parach, czy grupach np. na lekcjach matematyki lub do samodzielnej zabawy. A czego uczy? Poza oczywistym treningiem dodawania i odejmowania, wymusza konieczność szukania różnych rozwiązań. Aż trudno uwierzyć ile różnych działań można stworzyć, mając do dyspozycji 10 kart. Czy uda się je tak połączyć, aby wykorzystać wszystkie? Na to właśnie pytanie dzieci będą szukały odpowiedzi podczas rozgrywki.

 

Długą listę ciekawych gier matematycznych z wykorzystaniem talii kart znajdziecie pod tym linkiem –

Gry matematyczne z kartami

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close