Fasolki (Bohnanza)

przez admin

Fasolki to już prawdziwy klasyk wśród gier karcianych. Zaprojektowana przez Uwe Rosenberga w 1997 roku imprezowa gra karciana okazała się wielkim hitem i mimo swego wieku wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Fasolki dzięki swojej prostocie trafiają do odbiorców, którzy stawiają przede wszystkim na dobrą zabawę. Mamy tu sporo interakcji i gry nad stołem, negocjacje i niekończące się rozmowy. Słowem, wszystko to co dobra gra imprezowa mieć powinna. 

 

Zawartość

Na grę składa się zestaw 110 dwustronnych kart z zabawnymi wizerunkami fasolek na awersie i monetami na rewersie. Karty mają w grze dwa zadania, reprezentują tytułowych bohaterów – fasolki, a po odwróceniu na stronę z monetą stają się “walutą”.

 

Cel gry

Podczas rozgrywki gracze będą handlować fasolkami, sadzić je i finalnie zbierać. Wyhodowane fasolki zostaną sprzedane, za co gracz uzyska określoną liczbę monet, zależną od gatunku fasolki i wielkości zbiorów. 

Fasolki zasady gry instrukcja

Rozgrywka

W grze pojawiają się karty z ośmioma rożnymi rodzajami fasolek. Tych mniej wartościowych jest więcej. Im bardziej wartościowe fasolki, tym ich liczba w talii maleje. A to oznacza, że trudniej będzie je zdobyć. A jak je zdobyć? Już tłumaczę.

Każdy z graczy na początku gry ma dwa pola, na których będzie sadził swoje fasolki oraz pięć losowych kart fasolek.

W swojej turze gracz wykonuje następujące ruchy:

 • Sadzi pierwszą fasolkę, którą ma na ręce (wykłada na stół przed sobą). Jest to akcja obowiązkowa;
 • Może też posadzić drugą fasolkę;
 • Dobiera dwie karty z talii i wykłada je odkryte na środku stołu;
 • Obie karty gracz może przehandlować, oddać innemu graczowi lub zasadzić. Jeśli żaden z graczy nie będzie chciał przejąć fasolek to aktywny gracz będzie zmuszony do ich zasadzenia;
 • W każdym momencie gry (nawet podczas tury innego gracza) dozwolone jest zebranie zasadzonych wcześniej fasolek. Może się to okazać konieczne w chwili, gdy gracz będzie zmuszony do posadzenia obu dobranych fasolek, a nie będzie miał na nie miejsca. W zależności od liczby zebranych fasolek i ich wartości gracz pobiera odpowiednią liczbę monet;
 • Na koniec swojej tury gracz uzupełnia rękę o trzy nowe karty i układa je w takiej kolejności, w jakiej zostały dobrane. Będą one ostatnimi kartami w kolejności.
 • Raz podczas gry, gracz może dokupić pole pozwalające na zasadzenie trzech fasolek, zamiast dwóch. 

Fasolki zasady gry instrukcja

Ważne zasady

Żeby nie było tak łatwo, podczas dobierania i zagrywania kart oraz sadzenia fasolek i handlu, trzeba przestrzegać kilku zasad:

 • Dobrane karty należy układać na ręce w takiej kolejności, w jakiej zostały pozyskane. Nie wolno zmieniać ich miejsca. Karty dokładamy od lewej strony.
 • Zagrywanie kart również odbywa się w kolejności, tym razem od prawej strony. Nie wolno zagrywać kart, które są wewnątrz trzymanego w ręce karcianego “wachlarza”.
 • Jeśli chodzi o sadzenie fasolek to należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, czyli na jednym polu sadzimy tylko jeden rodzaj fasolek. Jeśli jesteśmy zmuszeni do posadzenia nowego gatunku, a nasze pola są już zajęte, to musimy najpierw zebrać posadzone wcześniej fasolki, żeby zrobić miejsce dla nowego gatunku.
 • Tylko aktywny gracz ma możliwość handlowania z innymi graczami. Może on wykorzystać do handlu karty odkryte ze stosu oraz te trzymane w ręce, niezależnie od ich kolejności.
 • Fasolki zdobyte w fazie handlu muszą na koniec tury gracza zostać zasadzone.

Fasolki zasady gry instrukcja

 

Gra kończy się w momencie, gdy talia kart fasolek wyczerpie się po raz trzeci. Wiele fasolek będzie trafiało w ręce graczy w formie monet, nie powrócą one do gry w kolejnych rundach. Dlatego każda kolejna runda będzie krótsza od poprzednich. 

Początkowo może się wydawać, że zasady gry w Fasolki są odrobinę zawiłe. Ale wystarczy jedna runda i wszystko staje się jasne i intuicyjne. 

Jeśli chcecie poznać szczegóły rozgrywki to odsyłam was tu: Instrukcja i szczegółowe zasady gry w Fasolki

 

Podsumowanie

Fasolki to jedna z najlepszych gier imprezowych, w jakie miałam okazję grać. Jest dynamiczna i pełna interakcji między graczami. To waśnie ta interakcja jest clue całej rozgrywki. Faza handlu potrafi być bardzo emocjonująca, ale i satysfakcjonująca. Owszem, można być słabym negocjatorem i czuć niesmak po przeprowadzonej transakcji, ale to się rzadko zdarza. Jeśli gramy w gronie osób, które potrafią się dobrze bawić, to wszyscy wzajemnie pilnują tego, żeby efekty handlu były dla każdego w pewnym stopniu satysfakcjonujące. Mnie się osobiście nigdy nie zdarzyło, żebym czuła zawód po jakiejś rozgrywce. Niezależnie od wyniku, najważniejsza jest zabawa w trakcie gry i to ona daje najwięcej frajdy, nie sama wygrana.

Podany przez wydawcę minimalny wiek gracza może być bardzo mylący. W minione wakacje rozegraliśmy niezliczoną ilość partii z synami (8 i 9 lat). Mimo, że zasady gry w Fasolki wydają się być odrobine zawiłe, to oboje doskonale sobie radzili. Niekwestionowanym mistrzem rozgrywek został właśnie 8-latek. Dodam jeszcze, że chłopcy nauczyli gry 5-letniego brata. Oczywiście nie konkurował z nami, ale bawił się doskonale i z niewielką pomocą dotrzymywał nam kroku. Nie twierdzę oczywiście, że macie zaraz zasiąść do gry z przedszkolakami. Chcę tylko zwrócić uwagę na fakt, że młodsze dzieci mogą się przyłączyć do gry i mieć z tego sporo radości. Nie będą przy tym w żaden sposób przeszkadzać pozostałym graczom w zajadłym boju o najlepsze karty.

 

Inną ciekawą grą imprezową, o której pisałam na blogu, jest Sabotażysta. To karciana gra kooperacyjna, z elementem dedukcji i blefu. Idealna do zabawy w większym gronie. Obie gry gorąco polecam!

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 3-5
wiek: 10+ (my gramy z 6 latkiem, ale najbezpieczniejszy wiek to według mnie 7+)
czas gry: 45 minut
zasady: bardzo proste

 

 

Recenzja gry Fasolki powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close