sabotażysta zasady

Sabotażysta to jedna z naszych najstarszych gier, z czasów gdy jeszcze nawet mi się nie śniło, że kiedyś zagram w nią z dziećmi. Nadszedł jednak ten czas i trzeba przyznać, że granie z dziećmi w grę, która wymaga ukrywania swojej tożsamości, jest bardzo zabawne 🙂 Ale po kolei…


Gra po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2004 roku i od tamtej pory cieszy się niemalejącą popularnością. Możecie ją kojarzyć z wydawnictwem G3, ale w tym roku licencja przeszła w ręce wydawnictwa Rebel. Niemniej to wciąż ta sama gra, jedyną zmianą jest nowe logo na pudełku.
Sabotażysta to gra przeznaczona dla 3-10 graczy w wieku od 8 lat. Wiek to kwestia względna, jak w przypadku wielu innych gier. Pierwsze próby grania z dziećmi podjęliśmy, gdy chłopcy mieli 5 i 6 lat. Trudno jednak powiedzieć, żeby rozgrywka była na najwyższym poziomie zaawansowania i konspiracji. Wyobraźcie sobie maluchy, które mają utrzymać coś w tajemnicy – niemożliwe! Ale zabawa i tak była fantastyczna. 

 

Zawartość 

 
Małe pudełko skrywa w sobie 110 kart, w tym:
  • karty tuneli, z których będziemy budować korytarze;
  • karty akcji, które mogą pomagać lub przeszkadzać nam oraz innym graczom w dotarciu do celu;
  • karty ze złotem, które zastępują punkty zbierane na koniec rozgrywki;
  • karty postaci czyli kopacze i sabotażyści.
na zdjęciu trzy karty ze sztabkami złota, na jednej mamy jedną sztabkę, na kolejnej dwie oraz trzy
zdjęcie przedstawia karty tuneli oraz trzy karty celów, dwie ze skała a jedna ze sztabka złota

Sabotażysta – zasady gry

 
Gracze losują w tajemnicy karty postaci. Najdłużej jak to możliwe będą starali się ukrywać swoją tożsamość, próbując jednocześnie odgadnąć tożsamość innych osób, odnaleźć sprzymierzeńców oraz zdemaskować wrogów.
Rozgrywkę zaczynamy od wyłożenia na stole karty startowej oraz trzech kart celu, z których tylko jedna skrywa punktowane złoto. 
Zadaniem graczy jest wybudowanie tuneli, które doprowadzą do złota.

Gra karciana Sabotażysta instrukcja rozłożenie kart w trakcie rozgrywki

 

W swojej turze gracz ma do wyboru trzy akcje: dołożenie karty tuneluwykorzystanie karty akcji lub spasowanie poprzez wymianę karty.
 
Najwięcej emocji wywołują karty akcji, które wprowadzają negatywną interakcję. Karty te psują innym graczom sprzęt, przez co nie mogą oni kopać tuneli i są w ten sposób przyblokowani. 

Mamy tez karty, które ten sprzęt naprawiają i możemy je wykorzystać aby przywrócić sobie możliwość kopania lub pomóc innemu graczowi. Uwaga, masz pewność że pomagasz właściwej osobie? 😉

na zdjęciu dwie karty popsutej latarni i popsutego wózka górniczego

 


W grze pojawiają się też karty z mapą umożliwiające podejrzenie jednej z trzech kart celów i sprawdzenie gdzie potencjalnie może znajdować się złoto.

Wśród kart akcji znajdziemy też kartę wyburzania, która pozwala na usunięcie jednej z wyłożonych już wcześniej kart tuneli.

Gra karciana Sabotażysta zasady, na zdjęciu wszystkie karty akcji ułożone w trzech rzędach, kart jest w sumie dziesięćGramy do momentu aż jeden z kopaczy dotrze do złota, wtedy otrzymują oni punkty za zwycięstwo. Jeśli wyczerpią się karty ze stosu i karty na ręce, a kopacze nadal nie dotrą do złota to zwycięstwo i punkty przysługują sabotażystom.

 

Gra karciana Sabotażysta instrukcja, na zdjęciu ustawienie kart przedstawiające koniec rozgrywki, kopacze dotarli do celu z ukrytym złotem

Podsumowanie 

Mamy tu bardzo dużo interakcji i blefu co wywołuje wiele emocji! Gracze bezustannie się obserwują, próbując odnaleźć sprzymierzeńców. Komu popsuć sprzęt? Komu pomóc? Wszyscy się wzajemnie przekonują, oburzają gdy zostaną zablokowani…dyskusji nie ma końca.
Ogromnym plusem jest możliwość gry w aż 10 osób. Niewiele gier oferuje zabawę dla tak dużej grupy, a szkoda bo miło jest czasem zagrać w większym gronie znajomych. Ponadto Sabotażysta ma banalnie proste zasady i każdy, nawet laik planszówkowy zrozumie je bez problemu.
 
Jak już wcześniej wspomniałam, z młodszymi dziećmi też się świetnie gra, chociaż tu już ciężko szukać takiej prawdziwej konspiracji jaką oferuje rozgrywka w gronie dorosłych. Niemniej, najważniejsza jest dobra zabawa, a dzieciaki Sabotażystę po prostu uwielbiają! 
 
 
 
wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 3-10
wiek: 8+
czas gry: 30 min
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5
 
 

Recenzja gry Sabotazysta powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close