Shadow Glyphs to jednoosobowa łamigłówka przestrzenna, wymagająca skupienia i cierpliwości. Celem zabawy jest stworzenie z dostępnych elementów konstrukcji, której cień pokryje się z wzorem na karcie zadania.
Brzmi prosto? Wcale takie nie jest!
Przed nami 48 wyzwań i dwa tryby rozgrywki, które solidnie rozgrzeją szare komórki.
Zawartość
- plastikowa, rozkładana plansza z lampką;
- 10 bloków;
- 24 dwustronne plansze z zadaniami;
- karta wyników;
- krótka, czytelna instrukcja.
Przygotowanie
Przed grą rozkładamy plastikową planszę i wsuwamy wybraną kartę zadania w przeznaczone do tego miejsce. Następnie spośród dostępnych bloków wybieramy te, które będą niezbędne do wykonania wybranego zadania.
Rozgrywka
Celem gry jest takie ułożenie elementów, aby rzucany przez nie cień pokrył się z cieniem narysowanym na karcie zadania. Elementy możemy dowolnie obracać, układać na sobie, a przede wszystkim dostosowywać ich odległość od źródła światła, co skutkuje wielkością rzucanego cienia. Kiedy już uznamy, że elementy zostały ułożone prawidłowo, zapalamy lampkę i sprawdzamy czy zadanie zostało poprawnie wykonane. Jeśli nie, to wyłączamy lampkę i dokonujemy korekty. Bardzo ważne jest, aby wszelkie zmiany wprowadzać przy wyłączonym źródle światła, w przeciwnym razie zadanie stanie się zbyt proste 😉
Gra oferuje nam dwa tryby rozgrywki. Tryb klasyczny pozwala na rozwiązywanie w dowolnej kolejności zadań z kart, na których nie pojawia się symbol skrzyni.
Tryb przygodowy, w którym wcielamy się w poszukiwaczy skarbów. Wymaga on rozwiązywania łamigłówek w odpowiedniej kolejności, a celem jest wykonanie wszystkich zadań w jak najkrótszym czasie. Bardzo ciekawy jest sposób odmierzania tego czasu. Otóż, każde zapalenie lampki w celu sprawdzenia poprawności wykonania zadania to jeden dzień poświęcony na odnalezienie skarbu. W specjalnie przeznaczonej do tego tabelce zaznaczamy kolejne próby, a na koniec sprawdzamy ile ich potrzebowaliśmy do przejścia całej gry. W zależności od wyniku otrzymujemy tytuł łowcy przygód, wytrawnego badacza, doświadczanego podróżnika lub, w sytuacji gdy zadanie wymagało od nas podjęcia więcej niż 176 prób, zbłąkanego wędrowca.
Dodatkowo w trybie tym możemy korzystać ze specjalnych przedmiotów. Po rozwiązaniu każdych kolejnych pięciu zadań, pojawia się zadanie dodatkowe, za rozwiązanie którego zdobywamy przedmiot, mogący pomóc nam w rozwiązaniu kolejnych zagadek. Trudność jednak polega na tym, że na karcie nie podano elementów, z jakich należy ułożyć wzór. Informacje na ich temat możemy natomiast znaleźć we wcześniejszych zadaniach. Na niektórych z nich pojawiają się gwiazdki będące podpowiedziami, które bloki należy wykorzystać do rozwiązania zagadki ze skarbem.
Podsumowanie
Jednoosobowe łamigłówki stanowią całkiem sporą część naszej kolekcji. Shadow Glyphs zdecydowanie wyróżnia się spośród nich, zarówno ciekawym pomysłem na samą zabawę, jak i trybem przygodowym, znacznie urozmaicającym tradycyjne rozwiązywanie zadań. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia i uważam, że to dobra granica. Zadania są naprawdę trudne i nawet od dorosłych wymagają ogromnych pokładów cierpliwości. Jeśli jednak trafi Wam się jakiś mały koneser łamigłówek, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić mu manipulować elementami przy zapalonej lampce. Dla dorosłego będzie to bułka z masłem, ale młody człowiek z pewnością uzna zadanie za satysfakcjonujące. Na koniec muszę koniecznie zwrócić uwagę na jedną rzecz, a mianowicie brak baterii, bez których nie zadziała lampka. Jeśli więc planujecie grę sprezentować, to koniecznie dołączcie do niej dwie baterie AAA, aby uniknąć gorączkowych poszukiwań i rozbrajania pilotów w świąteczny wieczór 😉
Jeśli spodobała Wam się gra Shadow Glyphs, to koniecznie rzućcie okiem na inną jednoosobową łamigłówkę z tej samej serii, Zip City
wydawnictwo: Rebel
wiek: 8+
liczba graczy: 1
czas gry: od kilku do kilkunastu minut (w zależności od poziomu trudności zadania)
zasady: Proste
Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem