Gra na mnożenie żaby czy kraby

Gra na mnożenie. Żaby czy kraby.

przez Dzieciaki z potencjalem
  • Dziś kolejna z dwóch gier matematycznych jakie otrzymałam do zrecenzowania. Tym razem będziemy utrwalać mnożenie. 
Gra Żaby czy Kraby. Gra na mnożenie okazała się trudniejsza niż mi się początkowo wydawało. Znajomość tabliczki mnożenia i ciągłe obliczanie w celu znalezienia pożądanego wyniku to jedno. Tu jednak dochodzi też kontrola ruchów przeciwnika i ciągłe obserwowanie planszy. A trzeba przyznać, że sytuacja na planszy jest bardzo dynamiczna i w zasadzie co ruch zmieniają się możliwości (szczególnie gdy w grze jest już dużo żetonów).

Ta gra matematyczna ostatecznie jest też całkiem wymagającą grą strategiczną co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną 🙂 

W skład gry wchodzą: duża plansza z wynikami, mała plansza działań, po 10 żetonów w czterech kolorach oraz krótka instrukcja w języku polskim i angielskim.

 

Gra matematyczna z mnożeniem, na zdjęciu plansza do gry z łaka w kolorach zielonym i niebieskim, plansza działań w kolorze żółtym, instrukcja oraz żetony z żabami i krabami w kolorach żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym

 

 

 

Jak gramy

Wybieramy planszę z łąką i żetony z żabami lub morską i żetony z krabami. Oczywiście nikt Wam nie broni postawić krabów na łące i odwrotnie;)

Gra matematyczna kapitan Nauka, na zdjęciu plansza do gry z łąką, na niej 56 pól z różnymi wynikami, na kilku z nich leża już żetony z wizerunkiem żółtych i zielonych żab
Gra matematyczna kapitan Nauka, zdjęcie przedstawia plansze z oceanem i 56 polami z wynikami, na niektórych z nich leżą kraby w kolorach niebieskim i czerwonym

 

Gracze ustawiają 10 żetonów w swoim kolorze na polach startowych a następnie najmłodszy gracz układa dwa znaczniki na planszy działań. Tu mamy do wyboru planszę łatwiejszą, która daje większy wybór ruchów oraz trudniejszą z ograniczoną możliwością ruchów. 
 
Tu chciałam jednak dorzucić swoje trzy grosze… większy wybór możliwości ruchów oczywiście pozwala szybciej zakończyć rozgrywkę. Pod tym względem ta plansza może być nazwana łatwiejszą. Jednak z punktu widzenia dzieci, wydaje się ona trudniejsza. Jest tu znacznie więcej potencjalnych działań do przeanalizowania, zarówno jeśli chodzi o własne ruchy, jak i o ruchy przeciwnika, które też trzeba mieć ciągle na oku. 

Gracz kładzie swój żeton na dużej planszy w polu, którego wartość jest równa wynikowi mnożenia liczb z planszy ruchu, na których stoją znaczniki. 

Kolejny gracz przesuwa oba znaczniki po linii na jedno z najbliższych pól, mnoży znajdujące się tam liczby i ustawia swój żeton na głównej planszy. 
Gra toczy się do momentu aż jeden z graczy ustawi cztery swoje żetony w linii poziomo, pionowo lub na skos.
 

Po szczegółowy opis rozgrywki odsyłam Was do filmu wydawcy.

 

 

Nasza propozycja dla młodszych graczy


Jak już wcześniej wspomniałam, gra jest bardzo wymagająca. Gracze mają za zadanie nie tylko wykonywać działania, ale i myśleć strategicznie, a nie jest to wcale proste zadanie. Dlatego, żeby zabawę nieco ułatwić oraz dać szansę zagrania dzieciom, które tabliczki mnożenia jeszcze nie znają “na blachę”, zrobiłam ściągę 😉 Mała tabliczka mnożenia, dwustronna, zalaminowana. Można wręczyć ją słabszemu graczowi lub położyć na środku stołu tak aby każdy mógł do niej zajrzeć.


Gra na mnożenie żaby czy kraby

 

Zapytacie pewnie co to za nauka skoro można korzystać ze ściągi. A ja uważam, że to świetna nauka bo gra wymaga ciągłego z niej korzystania a to nic innego jak utrwalanie. A jak ktoś jest wzrokowcem to po kilku rundach ma tą tabliczkę w głowie (wiem co mówię, widzę ją dokładnie) 😉 
Tabliczkę możecie pobrać tu, nie jest dołączona do gry.

Tabliczka Mnożenia

 

na zdjęciu wydrukowana i zalaminowana tabliczka mnożenia z zaznaczonym na fioletowo pierwszym rzędem z liczbami i pierwszą kolumną, zaznaczona jest też przekątna, na której sa wyniki mnożenia tych samych liczb np. 2 razy dwa równa się cztery

 

Na co zwrócić uwagę podczas gry


Na początek sugerowałabym rozgrywkę dwuosobową, najlepiej w tzw. “otwarte karty” i wspólne omawianie ruchów. Pozwoli to “obyć się” z grą i na spokojnie ją poznać.


Porozmawiajcie o strategii np.:
  • gdzie najlepiej zacząć żeby zwiększyć swoje szanse – środek planszy;
  • w jaki sposób dokładać żetony aby mieć więcej swoich potencjalnych rzędów/kolumn – kumulować żetony w jednym miejscu aby te same wykorzystać do tworzenia kilku potencjalnych linii;
  • na co zwracać uwagę przesuwając żetony po planszy działań – wiadomo, że najpierw na to aby uzyskać pożądany wynik ale gdy nic nam nie pasuje to przynajmniej utrudnijmy zadanie przeciwnikowi tak aby on też nie mógł uzyskać wyniku, który jest mu najbardziej potrzebny, szczególnie jeśli to ruch kończący grę.

To wszystko wydaje się dla nas oczywiste. Ale uwierzcie mi, dla dzieci to wcale takie oczywiste nie jest, a dochodzenie do tych wniosków może być dla nich całkiem ciekawą lekcją.

Gra na mnożenie żaby czy kraby

 

Nasze wrażenia


Ta gra to przykład jak można fajnie połączyć strategię i rozwijanie kompetencji matematycznych. Takie gry lubię najbardziej, ciekawe, edukacyjne ale nie nudne (często to co edukacyjne kojarzy się niestety z nudą). 

 

wydawnictwo: Edgard seria Kapitan Nauka
liczba graczy: 2-4
wiek: wg. producenta 6+ lat (sześciolatek prawdopodobnie będzie potrzebował pomocy a przynajmniej ściągi w postaci tabliczki mnożenia)
czas gry: 20-40 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5

 

Gra na mnożenie Żaby czy kraby została dostarczona prze wydawnictwo Kapitan Nauka w celach recenzenckich.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close