przykłady zadań tekstowych

Jak zachęcić dzieci do rozwiązywania zadań tekstowych

przez Dzieciaki z potencjalem
Ostatnio matematyki jest u nas w domu jakby więcej. Średni syn z dnia na dzień dosłownie zaczął się nią bardzo interesować i tak dołączył do starszego brata, który w tym temacie jest już “zanurzony” od dłuższego czasu. Wiecie, że to miód na moje serce, prawda?
 
Dodajemy, mnożymy, gramy w gry i rozwiązujemy łamigłówki a teraz dołączyły i zadania tekstowe. Bardzo proste oczywiście bo dopiero zaczynamy ale myślę, że są tak ważne że warto przemycić je w formie zabawy już teraz. 

Szczególnie, że odpowiednio podane, potrafią być dla dzieci niezwykle interesujące a przy tym rozwijają myślenie logiczne i uczą dostrzegania związków oraz zależności występujących w zadaniu. To się z pewnością przyda nie tylko na lekcjach matematyki ale i w życiu.

 

Przykłady zadań tekstowych

Co jakiś czas proponuję dzieciom kilka prostych zadań, które wspólnie czytamy, rozkładamy na czynniki pierwsze i dyskutujemy o tym jak znaleźć rozwiązanie.  Zadania są łatwe, krótkie i dowcipne bądź po prostu interesujące więc nikogo do nich nie muszę przekonywać.
 
Kiedy jednak spotykacie opór w tej materii to mam dla Was kilka wskazówek jak zachęcić dziecko do rozwiązywania zadań. 
 
🔶 Sprawcie by to ono stało się bohaterem zadań. Nie wiem jak Wasze dzieci ale jak moje wplatam gdzieś w fabułę jako bohaterów to się oderwać nie mogą. 

🔶 Zaangażujcie dziecko w pomoc przy tworzeniu zadań.

🔶 Poproście aby samo ułożyło zadanie do rozwiązania dla rodziców lub starszego rodzeństwa. Dzieci bardzo chętnie korzystają z możliwości odwrócenia ról. Polecam, sprawdzone 🙂

🔶 Twórzcie zadania dowcipne, dzieci od razu się zainteresują (szczególnie jak będzie mowa o pupie albo kupie ;))

🔶 Wplatajcie w fabułę osoby, miejsca czy wydarzenia znane dzieciom (np. na farmie u dziadka Mariana…)

🔶Twórzcie zadania, w których dzieci znajdą swoich ulubionych bohaterów bajkowych czy filmowych (Steve z Minecrafta, Luke Skywalker, Elza…wiecie o co chodzi).

🔶 Wykorzystujcie dostępne przedmioty do manipulowania nimi. Ja często sięgam po przedmioty wspomniane w zadaniach. Jeśli jest o liczeniu cukierków to wyciągam cukierki. Jeśli o parach skarpet to zaglądamy do szuflady ze skarpetami itd.

🔶 Możecie też rozrysować całą historyjkę do zadania. To ułatwi rozwiązanie a dodatkowo może być zachęta dla fanów twórczości plastycznej 🙂 

🔶 Rozwiązujcie zadania wspólnie, naprowadzajcie dzieci jeśli nie wiedzą jak to ugryźć, zadawajcie pytania, szukajcie wspólnie różnych sposobów dojścia do rozwiązania.

🔶 Bawcie się zadaniami. Zmieniajcie dane, odwracajcie treść i przede wszystkim pozwólcie dzieciom działać. 

Do zabawy z zadaniami tekstowymi możecie też wykorzystać szablony lodów, które są dostępne do pobrania we wpisie Lodowe przeliczanki 

Z kolei we wpisie Matematyka w sklepie znajdziecie przykłady zadań nawiązujących do sytuacji, które możemy spotkać na zakupach. 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close