Szczególnie, że odpowiednio podane, potrafią być dla dzieci niezwykle interesujące a przy tym rozwijają myślenie logiczne i uczą dostrzegania związków oraz zależności występujących w zadaniu. To się z pewnością przyda nie tylko na lekcjach matematyki ale i w życiu.
Przykłady zadań tekstowych
🔶 Wykorzystujcie dostępne przedmioty do manipulowania nimi. Ja często sięgam po przedmioty wspomniane w zadaniach. Jeśli jest o liczeniu cukierków to wyciągam cukierki. Jeśli o parach skarpet to zaglądamy do szuflady ze skarpetami itd.
🔶 Możecie też rozrysować całą historyjkę do zadania. To ułatwi rozwiązanie a dodatkowo może być zachęta dla fanów twórczości plastycznej 🙂
🔶 Rozwiązujcie zadania wspólnie, naprowadzajcie dzieci jeśli nie wiedzą jak to ugryźć, zadawajcie pytania, szukajcie wspólnie różnych sposobów dojścia do rozwiązania.
🔶 Bawcie się zadaniami. Zmieniajcie dane, odwracajcie treść i przede wszystkim pozwólcie dzieciom działać.
Do zabawy z zadaniami tekstowymi możecie też wykorzystać szablony lodów, które są dostępne do pobrania we wpisie Lodowe przeliczanki
Z kolei we wpisie Matematyka w sklepie znajdziecie przykłady zadań nawiązujących do sytuacji, które możemy spotkać na zakupach.