matematyczne zabawy w sklep lub lodziarnię z gotowymi szablonami lodów do wydruku w kolorze

Dzieci namówiły mnie ostatnio na zabawę w lodziarnię. Na początku składniki przygotowaliśmy odręcznie, były to kulki lodów powycinane z kolorowego papieru… niestety szybo się pogniotły i zniszczyły. Tematyka jednak bardzo dzieciom przypadła do gustu i wyraźnie miała potencjał więc przygotowałam apetyczną zabawę matematyczną, tym razem bardziej trwałą 🙂

Do zabawy potrzebować będziemy lodów w różnych smakach, z polewą, posypką i dodatkami. Szablony możecie pobrać poniżej.

Szablony do pobraniaDodatkowo polecam przygotować kartkę i coś do pisania, to ułatwi dzieciom dokonywanie obliczeń…no chyba, że macie super zdolnych zuchów, którzy świetnie liczą w pamięci.

Bawić się możemy na wiele sposobów. Pokażę Wam kilka moich pomysłów ale  możliwości jest oczywiście dużo więcej, wystarczy uruchomić swój “tryb kreatywny” 😉

A to moje propozycje

 

⬥ Bawimy się w lodziarnię. Zamawiamy lody i desery lodowe a dziecko ma za zadanie nam je przygotować.

To tak na rozgrzewkę a przy okazji ćwiczymy rozumienie poleceń i pamięć. Bo dzieciom wcale nie tak łatwo zapamiętać “Poproszę dwie kulki lodów: czekoladową i waniliową, z polewą toffi a do tego maliny i truskawki” 🙂

na zdjęciu porcja lodów o smaku waniliowym i czekoladowym, z polewą toffi oraz owocami
⬥ Tu znów bawimy się w lodziarnię i zamawiamy desery lodowe ale tym razem dziecko musi je przygotować oraz wyliczyć ich cenę, korzystając z cennika.


Przygotowałam dwa cenniki. Jeden jest krótki i zawiera podstawowe składniki deserów. Drugi jest bardziej rozbudowany. Oba cenniki mają zarówno napisy jak i obrazki, dzięki czemu dzieci nieczytające też mogą z nich korzystać. 

na zdjęciu dwa cenniki, jeden mniejszy a drugi większy z bardziej skomplikowanymi cenami

Wy oczywiście możecie zrobić swoje cenniki dostosowane do umiejętności Waszych dzieci. Ceny mogą być niższe, tak aby suma końcowa zamknęła się w 10 zł. Aby było trudniej, możecie też zastosować ceny zawierające niepełne złotówki (np. 1,30 zł) 

Wszystkie elementy warto zalaminować a to pozwoli nam zapisywać też ceny mazakiem suchościeralnym bezpośrednio na składnikach deserów.

⬥ Podajemy konkretną cenę a dziecko tworzy własną kompozycję lodów, która będzie kosztować dokładnie tyle ile wskazana cena np. poniżej deser za 14 zł.

matematyczne zabawy w sklep,na zdjęciu porcja lodów z dodatkami, wszystkie elementy mają ceny napisane mazakiem

 

⬥ Tworzymy zadania z treścią, na podstawie których dziecko komponuje desery. Zaczynamy od zadań, w których mowa o dwóch, maksymalnie trzech składnikach. Starsze dzieci mogą z kolei rozwiązywać bardziej skomplikowane zadania.Przykładowe zadania

Ola zamówiła jedną kulkę lodów pistacjowych z posypką a do tego truskawki. Ile w sumie dziewczynka zapłaciła za deser?

na zdjęciu porcja lodów pistacjowych z posypką i truskawką

Deser składa się z wafelka, trzech kulek o łącznej wartości 9 zł, ozdobiony jest posypką oraz dwoma różnymi owocami, których łączna wartość wynosi 5 zł. Stwórz deser według wskazówek z zadania.

matematyczne zabawy w sklep, zdjęcie przedstawia trzy kulki lodów z posypką, maliną i kiwi, obok leży duży cennik

Hania ma 13 zł, za które chce sobie kupić dwie kulki lodów z dodatkami. Skomponuj dla niej odpowiedni deser.

na zdjęciu lody truskawkowe i malinowe z owocami maliną i truskawką
Tomek ma do dyspozycji 16 zł. Postanowił zamówić trzy kulki lodów tradycyjnych z polewą i posypką. Do tego wybrał porcję owoców. Sprzedawca wydał mu 1 zł. Jakie owoce mógł wybrać Tomek do swojego deseru? 

na zdjęciu trzy kulki lodów z polewą, posypką i truskawką
Uwielbiam zadania z treścią i mogłabym tak w nieskończoność… 😉 Póki co dla moje dzieci rozwiązują samodzielnie te najłatwiejsze (patrz zadanie pierwsze) a pozostałe zrobiliśmy wspólnie. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Unknown 7 maja, 2020 - 3:17 pm

superrrrr

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 7 maja, 2020 - 7:24 pm

Dzięki!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close