mnożenie na palcach

Mnożenie na palcach

przez Dzieciaki z potencjalem
Wspominałam Wam już wcześniej, że ćwiczymy, szukamy i próbujemy różnych sposobów na opanowanie tabliczki mnożenia. Niedawno pokazałam prosty sposób mnożenia na palcach przez 9. Ale to nie wszystko! Na palcach można też mnożyć przez 6, 7, 8, 9, 10:)
 
Ten sposób jest trochę bardziej skomplikowany, niż mnożenie przez 9. Myślę jednak, że przy regularnym korzystaniu można go sobie “zautomatyzować”. A nawet jeśli nie będziemy korzystać z niego regularnie to warto poznać go po prostu jako ciekawostkę 🙂
 

Mnożenie na palcach, jak to działa?

 
Wyciągamy przed siebie obie dłonie z wyprostowanymi palcami.
 
Palce obu dłoni odpowiadają liczbom od 6 do 10 (nie ma znaczenia czy zaczniecie od małego palca czy od kciuka). Dla przykładu zaczynamy od małego palca lewej dłoni, który ma wartość 6, serdeczny 7, środkowy 8 itd. aż do 10. Kolejno oznaczamy również palce prawej dłoni. One też mają wartości 6-10.
 
Mnożymy 9×8
 
Na palcach lewej dłoni odliczamy od 6 do 9 i zginamy resztę palców czyli kciuk. U prawej dłoni liczymy do 8 i również zginamy resztę palców czyli kciuk i wskazujący. 
 
Palce, które pozostały wyprostowane wskazują nam liczbę dziesiątek. Tutaj 4 w lewej dłoni i 3 w prawej co daje nam 70.  
 
Palce, które są zgięte mnożymy, a ich iloczyn dodajemy do dziesiątek. Tutaj 1 z lewej dłoni i 2 z prawej czyli 1×2=2.
 
Ostateczny wynik to 70 + 2 = 72
 
Na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane. Mnie samej zajęło chwilę żeby zorientować się w tym które palce zginamy, co do siebie dodajemy, a co mnożymy 😉 Na co dzień nie korzystam z tej metody ale podejrzewam, że jej regularne wykorzystanie pozwoli liczyć bardzo sprawnie i ostatecznie takie mnożenie na palcach może okazać się całkiem proste!
 
Obejrzyjcie ten film, po którym na pewno wszystko stanie się jasne 🙂
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close