tabliczka mnożenia do druku

Co powiecie na kolejny pomysł z wykorzystaniem gry do nauki lub utrwalania tabliczki mnożenia? Dzisiejsza propozycja to gra podobna do gry w Kółko i krzyżyk z mnożeniem, która pojawiła się na blogu kilka miesięcy temu. Ta wersja jest jednak dłuższa i trudniejsza. Wymaga skupienia i spostrzegawczości. 

Dobrze, żeby gracze znali już trochę tabliczkę mnożenia, ale jeśli nie opanowali jej jeszcze za dobrze, to i na to znajdzie się rozwiązanie. Na dole strony znajduje się tabliczka mnożenia do druku, którą możecie wykorzystać w grze.

 

Przygotowanie

Do zabawy potrzebujemy planszy 10×10 z polami oznaczonymi liczbami od 1 do 10 w pionie i poziomie. Ja sobie taką przygotowałam na komputerze. Wydrukuję i zalaminuję ją, żebyśmy mogli wielokrotnie wracać do gry bez konieczności rysowania kolejnych tabelek.

 

Plansza do gry

 

Rozgrywka

Gracze na zmianę przejmują po jednej komórce, wpisując w wybranym miejscu wynik, będący iloczynem liczb z rzędu i kolumny, które się w danym miejscu krzyżują. Inaczej mówiąc, w trakcie gry będziemy uzupełniać tabliczkę mnożenia 🙂

Celem jest utworzenie czterech liczb w prostej linii (pionowo, poziomo lub na skos), w swoim kolorze. Kiedy tylko graczowi się to uda, wykreśla liczby prostą linią i gra toczy się dalej.

Wykreślone liczby nie biorą udziału w grze.

Gramy do momentu, aż zaznaczone zostaną wszystkie liczby na planszy lub gdy gracze uznają, że żaden z nich nie ma już możliwości wykreślenia czterech liczb w linii.

Na koniec sprawdzamy kto wykreślił więcej liczb.

Jeśli gracze nie znają jeszcze dobrze tabliczki mnożenia, to wykorzystajcie planszę z nadrukowanymi liczbami, która ułatwi utrwalanie wyników. Ale uwaga! Zanim zakreślicie wybrany wynik, podajcie całe działanie, które do niego prowadzi. To pozwoli uniknąć mechanicznego zaznaczania wyników. Inna opcja to zerkanie na pomocniczą tabliczkę mnożenia. Planszę możecie pobrać poniżej.

 

Tabliczka mnożenia do drukutabliczka mnożenia do druku

Początek gry przebiega dość spokojnie, jest sporo miejsca na planszy i gracze bez problemu wykreślają swoje czwórki. Z czasem jednak miejsca zaczyna brakować i tylko dobra taktyka przynosi efekty. Trzeba się dwa razy zastanowić, które miejsce najbardziej opłaca się zająć, tak aby mieć szansę na ukończenie swojej linii. A co ważne, warto też pomyśleć nad tym, jak realizując swój plan można jednocześnie pokrzyżować plany przeciwnika. 

 

Po więcej gier z mnożeniem zajrzyjcie do archiwum bloga Mnożenie – archiwum

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close