Domino to gra, która przez lata cieszyła się popularnością na całym świecie. Niestety mam wrażenie, że dynamiczny rozwój hobby planszówkowego sprawił, iż ludzie odeszli od wielu świetnych klasycznych gier, takich jak właśnie domino czy np. warcaby. A szkoda bo klasyki mają przecież również sporo do zaoferowania.
Zasady gry w domino nie są skomplikowane, a sama rozgrywka wymaga od graczy odrobiny kombinowania i strategii. Jeśli nie znacie jeszcze domino to zachęcam do spróbowania, a jeśli gra w klasyczne domino nie jest Wam obca to być może zechcecie urozmaicić sobie rozgrywki jednym z licznych wariantów np. Domino Matador
Zasady gry w domino
Standardowy zestaw domina składa się z 28 prostokątnych płytek, zwanych kamieniami, podzielonych na dwie części. Każda z nich zawiera od 0 do 6 kropek, przypominając układ oczek na kostce do gry. Liczba graczy może wynosić od dwóch do czterech.
Na początku wszystkie kamienie są odwracane oczkami do dołu i dokładnie mieszane. Przed rozgrywką każdy z graczy losuje po jednym kamieniu. Osoba, która wylosuje kamień o najwyższej sumie oczek będzie graczem rozpoczynającym. Po losowaniu kamienie są odwracane i wmieszane do puli.
Następnie każdy z uczestników losuje określoną liczbę kamieni:
- Przy 2 graczach – po 7 kamieni,
- Przy 3 graczach – po 5 kamieni,
- Przy 4 graczach – po 5 kamieni.
Pozostałe kamienie będą stanowiły pulę dobierania.
Pierwszy gracz zaczyna od wyłożenia dowolnego kamienia na środek stołu. Kolejni gracze dokładają swoje kamienie tak, aby liczba oczek na jednej z połówek pasowała do liczby oczek na dowolnym końcu układu leżącego na stole. Kamienie z taką sama liczbą oczek na dwóch połówkach (tzw. dublety) układa się pionowo. Jeśli gracz nie ma odpowiedniego kamienia, dobiera z puli (tzw. talonu) aż do momentu, gdy będzie mógł wykonać ruch. Gra toczy się do czasu, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kamieni lub gdy żaden z uczestników nie będzie mógł wykonać legalnego ruchu. W takim przypadku wygrywa osoba z najmniejszą sumą oczek na pozostałych kamieniach.
Na przestrzeni lat powstało wiele różnych gier i wariantów klasycznego domino. Jednak to nie wszystko bo kamienie domino to niezwykle wdzięczny materiał do wykorzystania w zabawie czy edukacji. Na blogu pojawiło się wiele artykułów z domino w roli głównej:
- Domino i opowieści różnej treści
- 10 zabaw z kamieniami domina
- Łamigłówka domino
- Kwadraty domino
- Dziecięce Łamigłówki cz.1 Małe dotto
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.