Gra domino matador zasady kamienie ułożone jak w trakcie rozgrywki
Na bazie domina powstało wiele gier, każda z nich ma też różne warianty. Okazuje się, że ten zestaw niepozornych kamieni kryje w sobie ogrom możliwości. Jedną z bardziej popularnych gier jest Domino Matador, do którego używamy podstawowego zestawu domina szóstkowego.
W rozgrywce może wziąć udział od dwóch do czterech graczy.
 
 

Jak gramy

W zależności od liczby graczy, losujemy różną liczbę kamieni: po 7 przy dwóch graczach, 6 przy trzech i 5 przy czterech graczach.
 
Grę rozpoczyna dowolny gracz poprzez wyłożenie jednego ze swoich kamieni, a następnie kolejni gracze dokładają po jednym swoim kamieniu w taki sposób, żeby połowa dołożonego kamienia, łącznie z połową do której jest dokładana, stanowiły sumę 7 (np. do 1 dokładamy 6).
W grze występują też kamienie zwane matadorami. Są to kamienie, na których suma oczek z obu połówek daje 7 oraz mydło czyli kamień o wartości 0,0.
Gracz może dołożyć matadora do mydła lub do jakiegokolwiek innego kamienia. Dokłada się go ustawiając kamień w pionie. Jeśli kolejny gracz chce dołożyć swój kamień do matadora to musi to być mydło. Kamień matadora można też dołożyć jak zwykły kamień, w poziomie. Traci on wtedy swoje właściwości.

 

na zdjęciu zbliżenie na kamień matadora z oczkami jeden i sześć

 

Jeśli gracz w swoim ruchu nie ma możliwości dołożenia kamienia to dobiera kolejne ze stosu zakrytych kamieni tak długo, aż trafi kamień który będzie pasował. 
Ta reguła jest ruchoma i można się umówić, że gracz dobiera ze stosu tylko jeden kamień. Jeśli ten nie pasuje to ruch przechodzi na kolejną osobę.
Gramy do momentu, aż jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kamieni lub gdy gracze nie mają już możliwości wykonania dozwolonego ruchu. Wtedy zwycięzcą zostaje osoba, która ma najmniej oczek na swoich kamieniach.
Jeśli chcecie pograć dłużej można też umówić się na określoną liczbę rund lub limit punktów. Wtedy zwycięzca dostaje tyle punktów, ile jest oczek na kamieniach jakie pozostały na koniec rozgrywki innym graczom. Gra kończy się po umówionej liczbie rund lub gdy jeden z graczy zdobędzie wymaganą do wygranej liczbę punktów.

 

Jeśli szukacie pomysłów na wykorzystanie kamieni domino w zabawie z dziećmi to polecam zajrzeć do naszego zestawienia .

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close