domino dla dzieci

Dziecięce Łamigłówki cz.1 Małe dotto

przez Dzieciaki z potencjalem
Małe dotto rozpoczyna serię wpisów Dziecięce Łamigłówki, w których to będę Wam chciała pokazać pomysły na gry i zabawy logiczne dla dzieci.
Dotto to gra, którą w swojej książce “Gry matematyczne (nie tylko) dla klas 1-3”, opisał Mirosław Dąbrowski. Jest to świetne narzędzie do rozwijania ważnego w matematyce typu rozumowania zwanego dedukcją lub syntezą. Jest to, najzwyczajniej rzecz ujmując, wyciąganie wniosków na podstawie dostępnych informacji. Umiejętność przydatna z resztą nie tylko w matematyce 🙂
Podstawowa wersja dotto zakłada użycie wszystkich 28 kamieni domina. W wersji dla dzieci użyć można dowolnej liczby dostosowanej do ich wieku i umiejętności.

Przygotowanie

Wybieramy z zestawu kilka kamieni (na początku mogą być trzy) i układamy je tak, aby stworzyć z nich prostokąt 2×3. Na kartce zapisujemy liczby odpowiadające liczbie oczek oraz ich ustawieniu, a wybrane kamienie domina układamy w rzędzie obok planszy. Zadanie polega na takim ułożeniu i dopasowaniu kamieni domina na planszy, aby była ona w całości zakryta, a liczba oczek na kamieniach pasowała do liczb na planszy.
W wersji mini kolejność układania kamieni jest dowolna. Jednak przy większych planszach, gdzie powtarzać się będą liczby, układanie kamieni metodą prób i błędów mogłoby nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto na początku pokazać dziecku właściwą strategię. Prawdopodobnie będzie jakiś kamień, który pasuje tylko w jednym miejscu i jego warto położyć na planszy w pierwszej kolejności. Ułatwi to dalszą dedukcję.
domino dla dzieci
domino dla dzieci
domino dla dzieci

Po opanowaniu pierwszej mini wersji z trzema kamieniami, zwiększamy ich liczbę do 4-6, wciąż pamiętając że dla dziecka ma to być przyjemność. Zbyt trudne zadania na początku mogą zniechęcić młodego adepta matematyki do dalszych prób. A tego byśmy nie chcieli. Jeśli z kolei sami chcemy się podjąć wyzwania, to można spróbować nawet ze wszystkimi 28 kamieniami  domina 🙂
Jeśli chcecie wykorzystać domino w zabawach dla dzieci to podrzucam kilka ciekawych pomysłów

5 kolejnych zabaw z kamieniami domina

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close