domino matematyka

10 zabaw z kamieniami domina

przez Dzieciaki z potencjalem
Domino chyba każdy z Was zna. Ja je darzę ogromnym sentymentem i podobnie jak szachy, które pokazałam Wam w pierwszym wpisie, tak i domino mam zachowane w świetnym stanie z lat mojego dzieciństwa.
 
Czy wiecie, że poza tradycyjną odmianą gry w domino istnieje też wiele innych gier (podobno około 100!), które można rozegrać z pomocą kamieni domina? Bazujące na prostych zasadach, domino może być świetnym wprowadzeniem do świata bardziej skomplikowanych gier strategicznych dlatego warto się z nim zaprzyjaźnić.

Zasad tradycyjnej gry w domino nie będę opisywać bo większość z Was zapewne je zna, a jeśli nie to dostępne są chociażby TU.
Chciałabym Wam za to pokazać do czego, poza graniem, służy nam domino. Dla mnie pierwszym skojarzeniem jest domino = matematyka.
Dziś pomysły na zabawy z młodszymi dziećmi, stąd korzystam z domina szóstkowego (mamy też dwunastkowe, ale o tym innym razem).
 

Dopasuj

Na stole układamy karteczki z wartościami od 0 do 12. Zadanie polega na odszukaniu odpowiednich kamieni domina i dołożeniu ich do karteczek, tak aby suma oczek na kamieniu domina była równa wartości zapisanej na karteczce (dokładamy wszystkie możliwe kombinacje oczek, dające wartość z karteczki).

Domino matematyka
 

„Zawsze 6”

Układamy węża, tak aby każdy kolejny dołożony kamień domina pasował do poprzedniego, dając tym samym sumę 6.  Zabawa ta pochodzi z książki Mirosława Dąbrowskiego “Gry matematyczne (nie tylko) dla klas 1-3” .
Mirosław Dąbrowski

Dublety

Wypisujemy na kartce liczby od 0 do 12 a następnie dopasowujemy dublety, tak aby suma oczek na kamieniu domina była równa liczbie na kartce.
 
Domino matematyka

Działania

Wypisujemy na kartce kilka działań matematycznych np. 2+3=… a następnie próbujemy dopasować do tych działań właściwe kamienie domina. Na końcu oczywiście podajemy właściwy wynik działania. 
Domino matematyka

Wojna

Zamiast kart używamy kamieni domina. Gracze rozdają pomiędzy siebie taka sama ilość kamieni i układają je oczkami w dół. Na sygnał odkrywają po jednym kamieniu. Osoba, która ma większą liczbę oczek wygrywa i zabiera oba kamienie. Gdy liczba oczek jest taka sama rozpoczyna się wojna. Dobieramy wtedy po jednym kamieniu i układamy obok, oczkami do dołu, a następnie dobieramy kolejny kamień. Ten już kładziemy oczkami do góry i porównujemy. Ten, kto ma większą liczbę oczek zabiera wszystkie 6 kamieni.
zabawa dla dzieci

Wojna inaczej

Układamy wszystkie kamienie domina oczkami do dołu i dzielimy po równo między obu graczy. Zawodnicy losują jednocześnie po jednym kamieniu ze swojego stosu i zapisują na kartce w swojej rubryce sumę oczek. Zawodnik z wyższą sumą otrzymuje punkt. My dodatkowo zapisujemy znaki “>” i “<” dla ich utrwalenia.
Punktację możemy prowadzić na kilka sposobów:
– gramy do momentu aż na stole skończą się kamienie domina i wtedy wygrywa zawodnik z większą ilością punktów zwycięstwa (to nasze 0 i 1);
– rozgrywka trwa dwie rundy, w ciągu których wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie 20 zwycięskich punktów (to również te z rubryki z 0 i 1);
– rozgrywamy jedną rundę, na koniec podliczamy sumę zdobytych oczek;
– gramy do momentu, aż suma oczek zdobytych przez jednego z graczy wyniesie 100 lub więcej.
 
Domino matematyczne

Parzyste i nieparzyste

Segregujemy kamienie domina na dwa stosy. Stos zawierający kamienie z parzystą ilością oczek oraz drugi z nieparzystą.
Domino matematyka

Gdzie jest więcej?

Ćwiczymy i utrwalamy znaki <,>,=
Losujemy po dwa kamienie domina a następnie układamy między nimi znak > , < lub =
 
Domino matematyka

Który kamień zniknął?

Układamy kilka kamieni na stole tak aby widać było ilość oczek. Następnie przekładamy jeden z kamieni oczkami w dół. Naszym zadaniem jest  odgadnięcie, którego kamienia brakuje. 
 
zabawy z wykorzystaniem domina

Bingo domino

Gracze dostają swoje plansze do bingo z polami ponumerowanymi od 0 do 12 (lub np.24 jeśli mamy domino dwunastkowe).
Gracze kolejno losują kości domina.
Jeśli suma oczek na wylosowanym dominie odpowiada jednej z cyfr na naszej planszy, układamy na niej domino. Jeśli nie, kamień trafia do puli.
Gra toczy się do momentu, aż pierwsza osoba zapełni wszystkie pola w jednej linii poziomej lub pionowej i krzyknie BINGO!
 
Domino matematyka

Jeśli Wam mało to zachęcam do zajrzenia do wpisu 5 kolejnych zabaw z kamieniami domina.

Dobrej zabawy 🙂
 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close