gra w opowiadanie historii

Domino i opowieści różnej treści

przez Dzieciaki z potencjalem
Domino to nieskończone możliwości gry i zabawy. Jeśli czytaliście wpis 10 zabaw z dominem to część z nich już poznaliście. Dziś znów domino w roli głównej, ale trochę nietypowej. Inspiracją dla tej zabawy była gra w opowiadanie historii, znana też jako Story Cubes. W naszej wersji wykorzystaliśmy domino.

Gra w opowiadanie historii

Gracze (dowolna liczba) na zmianę losują po jednym kamieniu domina i opowiadają historię, wplatając w nią liczby jakie wylosowali na kamieniu domina. Możemy używać pojedynczych oczek np 4 i 2, sumy oczek, iloczynu, ilorazu i co tylko przyjdzie nam do głowy, byle było prawidłowo 😉
Przykład:
(2,3) Rodzice z trójką dzieci pojechali na wakacje.
(5,6) Wynajęli domek nad jeziorem 30km od domu (5×6).
(1,4) O piątej nad ranem obudził ich hałas dochodzący z salonu (1+4).
(6,6) Okazało się, że do domku włamali się złodzieje i ukradli 36zł, które leżało na stole w salonie (6×6).
Inspiracja dla tej zabawy była gra w opowiadanie historii, znana tez jako Story Cubes. W naszej wersji wykorzystaliśmy domino.
Opowieść możemy snuć do momentu aż skończą nam się kamienie domina lub w nieskończoność jeśli kamienie po wylosowaniu odkładać będziemy z powrotem do puli. Dla zwiększenia skali trudności w zakresie działań i uatrakcyjnienia opowieści warto użyć domina dziewiątkowego lub dwunastkowego, jeśli takowe posiadacie.
Jeśli zależy Wam na szybkiej powtórce z dzieckiem np. przed sprawdzianem to warto umówić się na konkretne działania matematyczne jakie trzeba zastosować np. tylko dodawanie czy mnożenie. Jeśli chcecie poćwiczyć na większych liczbach to losujemy po dwa kamienie np. (2,3) i (6,1), które dadzą 23 i 61. Kamienie wrzucamy do puli i tak tworzą nam się nieskończone możliwości.
Chcecie przećwiczyć działania na dziesiątkach? Nic prostszego… umawiamy się, że oczka na kamieniach wskazują dziesiątki np. (5,2) czyli 50 i 20.
Zabawa jest przednia, polecam!

Na blogu pojawiło się już do tej pory kilka artykułów, w których pokazujemy różne możliwości zastosowania kamieni domina.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

mamajanka 5 stycznia, 2019 - 2:59 pm

wow! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close