domino matematyczne
Wpisy z zabawami, w których wykorzystujemy domino pojawiają się na blogu regularnie bo bardzo domino lubimy, a możliwości jego wykorzystania są praktycznie nieskończone 🙂

Pokazywałam już Wam kiedyś zabawę Kwadraty domino pochodzącą z książki “Domino i kości. Łamigłówki – sprawdź swoje umiejętności logiczne” wydawnictwa Nowik. W tej samej książce znalazłam jeszcze inną ciekawą łamigłówkę.

Ja do zabawy przygotowałam sobie kartkę z zaznaczonymi polami, w których będziemy umieszczać kamienie domina (nazwijmy ją planszą). Do tego kilka mniejszych karteczek z liczbami. Będą to wskazówki dotyczące rozmieszczenia kamieni na planszy. Będziemy też potrzebować zestawu 7 kamieni niezbędnych do ułożenia łamigłówki. 

zabawy logiczne z domino pomysły z książki

Naszym zadaniem jest takie ułożenie kamieni, aby suma oczek trzech kamieni ułożonych poziomo była równa liczbie umieszczonej obok poszczególnych pól.

matematyczna łamigłówka dla dzieci z domino

Kolejny etap to ułożenie kamieni na pionowych polach. Dwa sąsiadujące ze sobą kamienie leżące na pionowych polach muszą mieć w sumie tyle oczek ile kamień leżący poziomo nad nimi.

wykorzystanie domino do zabaw matematycznych i tworzenia łamigłówek

Możemy skorzystać z gotowych układów pokazanych w książce. Wtedy zapisujemy na planszy sumy oczek z poziomych kamieni, wybieramy z zestawu 7 odpowiednich kamieni i oddajemy zabawę w ręce dziecka.  Możemy też sami położyć już poziome kamienie, a dziecka zadaniem będzie dopasowanie tylko tych pionowych. To są opcje łatwiejsze, odpowiednie dla młodszych dzieciaczków.

Przykładowe układy:
1. poziomo: (5,3) (4,6) (6,1)
    pionowo: (1,1) (3,3) (2,2) (2,1)
2. poziomo: (3,5) (1,4) (5,6)
    pionowo: (2,3) (0,3) (1,1) (4,5)
3. poziomo: (3,3) (6,6) (5,4)
    pionowo: (0,2) (2,2) (3,5) (0,1)

Dzieci mogą też same stworzyć całą łamigłówkę, dobierając spośród kompletnego zestawu i dopasowując kamienie w odpowiednie miejsca. To jednak zdecydowanie propozycja dla starszaków.Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

bb 24 maja, 2019 - 12:37 pm

Superowe:)

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close