gry z dzieciństwa

Ziemniaki – gra na kartce papieru

przez admin

Wspominacie czasem gry z naszego dzieciństwa, wracacie do nich? Ziemniaki to jedna z takich właśnie gier. Mam wrażenie, ze teraz już niestety niewiele osób o niej pamięta. A szkoda, bo to całkiem niezła zabawa. Próbowałam znaleźć o niej informacje w Internecie, ale trudno na cokolwiek trafić. W wynikach wyszukiwania najczęściej pojawia się Gra w kartofla (ziemniaka), o której już kiedyś pisałam. Jest to jednak zupełnie inna gra.

Dlatego postanowiłam opisać ją tak jak ja ją pamiętam. 

 

Przygotowanie

Do gry będziemy potrzebować kartki i czegoś do pisania dla dwóch graczy. Długopisy mogą być w różnych lub w tym samym kolorze, nie ma to znaczenia dla samej rozgrywki.

Na kartce rysujemy kółka, symbolizujące kopiec ziemniaków. W dolnym rzędzie dziesięć kółek, w kolejnym dziewięć i tak dalej, aż do jednego na samym szczycie. Nasze ziemniaczki powinny ułożyć się w kształt piramidy.

 

Rozgrywka

Gracze na zmianę zamalowują po jednym kółku (ziemniaku) w dowolnym miejscu na planszy. Jeśli któryś z graczy zamaluje ostatnie kółko w danym rzędzie (poziomo, pionowo lub na skos) to dostaje punkty równe liczbie kółek w tym rzędzie. Może się zdarzyć, że w jednym ruchu gracz ukończy dwa rzędy. Wtedy dostaje punkty za oba.

Gramy do momentu, aż zamalowane zostaną wszystkie kółka. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobył więcej punktów.

 

Warianty

Gra przeznaczona jest dla dwóch osób, ale spróbowaliśmy też zagrać w trójkę i okazało się, że działa to całkiem sprawnie. Co prawda w oryginalnym, dwuosobowym wariancie mamy więcej wpływu na przebieg rozgrywki, ale i tak obie wersje sprawiają dużo frajdy. 

Polecam Wam wprowadzać do gier różnego rodzaje wariacje, które pozwolą dopasować zabawę do własnych potrzeb. Z pewnością wiele gier można zmodyfikować, bez szkody dla samej rozgrywki i jakości zabawy.  

 

Inne gry z naszego dzieciństwa

Mosty – gra na kartce

Gra w kropki – wspomnienie dzieciństwa

Kropki i kwadraty – gra na kartce papieru

Gra w wisielca

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close