gra w kropki zasady

Gra w kropki – wspomnienie dzieciństwa

przez admin

Gry na kartce są przez nas wyjątkowo lubiane. Często wyjeżdżamy i oczywiście zabieramy ze sobą planszówki, ale nie zawsze jest możliwość, żeby zagrać. Czasem to brak miejsca, niedogodne warunki (jak na przykład podróż pociągiem czy samolotem), czy zbyt mało czasu na rozgrywkę. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są właśnie gry na kartce.

Jedną z najpopularniejszych tego typu rozrywek jest gra w kropki, która ma proste zasady i nie wymaga żadnych przygotowań. 

W czasach kiedy chodziłam do szkoły nie było chyba osoby, która by jej nie znała. Teraz dzieci mają inne rozrywki, ale myślę że warto pokazać im choć niewielki urywek tego, jak bawiliśmy się przed laty. Być może  spodoba im się taka forma rozrywki… moje dzieci w każdym razie złapały bakcyla.  Mąż ze starszym synem regularnie urządzają sobie rozgrywki, a gra wcale im się nie nudzi. 

 

Przygotowanie

Do gry wystarczy nam kartka papieru w kratkę i długopisy w dwóch kolorach. 

Jeśli chcecie, żeby pole gry było bardziej przejrzyste, to warto wykorzystać papier z szerszym rozstawem kratek (lub w kropki). Taki papier możecie stworzyć w jednym z wielu darmowych generatorów. Dostosowujecie rozstaw kratek, ich kolor i grubość linii. Ja osobiście najczęściej korzystam z generatora Stemsheets.

 

Gra w kropki – Zasady

Celem gry jest otaczanie kropek przeciwnika własnymi kropkami.

Gracze na przemian stawiają kropki w miejscu przecięcia linii. Kiedy jednemu z graczy uda się otoczyć kropki rywala, łączy je, tworząc tym samym własne terytorium. Linie powinny łączyć sąsiadujące ze sobą kropki w pionie, poziomie, jak i po skosie. Otaczane terytorium może mieć dowolną wielkość, musi jednak spełniać jeden z dwóch warunków – zawierać przynajmniej jedną kropkę lub terytorium przeciwnika. 

Niedozwolone ruchy:

  • łączenie “złapanej” kropki z innymi;
  • tworzenie pustych terytoriów;
  • dostawianie kropki na zamkniętym terytorium.

Rozgrywka kończy się z chwilą zapełnienia całej kartki (lub w dowolnym momencie, jeśli tak zdecydujecie). Na koniec gry podliczamy punkty. Wygrywa gracz, który obejmie największą liczbę kropek rywala.

Na stronie Zagram znajdziecie wersję online tej gry.

A jeśli lubicie gry na kartce papieru, to zachęcam też do przejrzenia innych tego typu gier, jakie pojawiły się dotychczas na blogu Gry na kartce

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close