kropki i kwadraty
Dziś kolejna zabawa z cyklu Dziecięce Łamigłówki.Kropki i kwadraty to dwuosobowa gra znana w świecie pod nazwą Dots and Boxes. Można w nią zagrać w zasadzie zawsze i wszędzie, ponieważ do rozgrywki potrzebne nam będą jedynie dwa długopisy w różnych kolorach oraz kartka papieru.


Jak gramy?

Na kartce rysujemy kropki w takim układzie, aby powstał kwadrat np.5 x 5.

Gracze na zmianę rysują linie łączące pary kropek, znajdujące się obok siebie w pionie lub w poziomie.
Celem gry jest zamknięcie jak największej liczby małych kwadratów ostatnią kreską. Gracz, który zamknie kwadrat ma prawo do następnego ruchu.

kropki i kwadraty

 

Gra dzieli się na dwie fazy – w pierwszej fazie gracze wypełniają kartkę kreskami, które tworzą sieć labiryntów. Próbują tym samym uniknąć oddawania kwadratów przeciwnikowi, poszukując ruchów, które nie tworzą trzeciego boku żadnego kwadratu. W pewnym momencie nie ma już możliwości dalszego swobodnego dopisywania kresek i gracze są zmuszeni dodać trzecią krawędź do kwadratu.

logic game

Na powyższym zdjęciu widzimy, że czerwony popełnił poważny błąd. Dorysował trzecią kreskę w takim miejscu, które pozwoli żółtemu zamknąć nie jeden, a aż cztery kwadraty, ponieważ po ukończeniu każdego kolejnego kwadratu uzyskujemy dodatkowy ruch.

dots and boxes

W fazie drugiej gracze na zmianę zamykają kwadraty. Sztuką jest takie obmyślenie strategii aby zamknięcie jednego kwadratu dawało nam zarazem możliwość zamknięcia kolejnego i kolejnego. Jednocześnie trzeba uważać żeby tego samego nie umożliwić drugiemu graczowi.

Gra toczy się tak długo, aż na kartce zabraknie kropek, które można ze sobą połączyć. Zwycięża gracz, który zamknie największą liczbę kwadratów.

Kropki i kwadraty to gra ze strategią wygrywającą. Oznacza to, że znając odpowiednią strategię można tak pokierować grą aby wygrać. Jeśli więc sami macie apetyt na poważną strategiczną rozgrywkę, a nie tylko spontaniczne kreślenie po kartce z Waszymi dziećmi to polecam zajrzeć TUTAJ. Autor rozbiera na czynniki pierwsze grę i pokazuje jakie zastosować strategie.

A czy wiecie, że tę grę można tez wykorzystać w nauce matematyki?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close