Ligretto zasady

Ligretto

przez admin

Ligretto to dynamiczna i emocjonująca imprezowa gra karciana dla 2-12 graczy. W sprzedaży dostępne są trzy wersje, które różnią się od siebie kolorami opakowania i symbolami na kartach. Co ważne, dopiero wykorzystanie wszystkich trzech wersji umożliwia grę w 12 osób (zawartość jednego pudełka pozwala na rozgrywkę w 4 osoby). 

 

Rozgrywka

Zasady gry Ligretto są niezwykle proste, dzięki czemu wytłumaczymy je nowym graczom dosłownie w dwie minuty.

Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart ze swojego stosu, umieszczając je na czterech wspólnych stosach w kolejności rosnącej od 1 do 10.

Gracze wykonują ruchy jednocześnie, nie obowiązuje tu kolejność. Każda dołożona przez nas na jeden ze wspólnych stosów karta musi mieć wartość o jeden większą, niż karta leżąca już na stosie. Ponadto musi też odpowiadać jej kolorem. Można ułożyć tylko jedną kartę na raz i nie można przesuwać kart już położonych.

Ligretto zasady

Gracze rozpoczynają grę mając przed sobą dziesięć kart ułożonych wartością do góry, a obok rząd kilku odkrytych kart. Liczba kart różni się w zależności od liczby graczy, w rozgrywce dwuosobowej – pięć, trzyosobowej – cztery, a czteroosobowej – trzy. Na ręce każdy z graczy ma resztę talii, z której będzie korzystać w sytuacji, gdy żadnej z wyłożonych przed sobą kart nie będzie mógł położyć na wspólny stos. Wtedy gracz ma możliwość przejrzenia talii z ręki, odliczając co trzecią kartę i sprawdzając czy da się ją dołożyć na jeden ze wspólnych stosów. Taki ruch może odblokować możliwość dalszego “schodzenia” z kart o większych wartościach.  

Gra kończy się, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart ze swojego stosu, wtedy woła “Ligretto, stop!”. Pozostali gracze przestają grać, a karty na stosach są podliczane. Za każdą wyłożoną kartę otrzymuje się jeden punkt. Za każdą kartę, która pozostała w stosie gracza na końcu gry, odejmuje się dwa punkty.

Przebieg rozgrywki możecie obejrzeć na TYM filmie.

 

Wersja zaawansowana

Zasady gry w Ligretto w wersji zaawansowanej niewiele różnią się od tych z podstawowej. Mamy tu dodatkową możliwość zagrywania kart ze stosu gracza na karty w swoim rzędzie. Muszą mieć wartości o jeden mniejszą i być w innym kolorze (np. zagramy czerwoną szóstkę na zieloną siódemkę). Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej “odblokujemy” swój stos. W tym wariancie rozgrywka wymaga od graczy jeszcze więcej uwagi i skupienia, przez konieczność śledzenia sytuacji nie tylko na wspólnych stosach, ale i na stosach tworzących się w obrębie naszej talii.

Ligretto zasady

Podsumowanie

Rozgrywka w grze Ligretto jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Wymaga od graczy dużego skupienia i umiejętności szybkiego reagowania na zmieniający się z każdą chwilą układ kart. Z jednej strony wywołuje to pewien zabawny chaos i sporo emocji. Z drugiej jednak strony dla osób, które nie lubią presji czasu, gra może okazać się trudnym doświadczeniem. Jeśli jednak nie podejdziemy do niej zbyt ambitnie i potraktujemy po prostu jako dobrą zabawę,  rozgrywki w gronie znajomych czy rodziny mogą sprawić naprawdę dużo frajdy.

Jeśli chodzi o rozgrywki w większym gronie to mam poważne wątpliwości co do liczby graczy sugerowanej przez producenta. Jako, ze na rynku nie ma zbyt wiele gier przeznaczonych do grania w tak dużym gronie to opcja rozgrywek 12 osobowych wydaje się być kusząca. Jednak uważam, że maksymalna liczba graczy, przy której możemy się dobrze bawić to 6 osób. Gra sama w sobie jest dość chaotyczna, a tak duża liczba graczy mogłaby ten chaos jeszcze pogłębić.

 

Alternatywa

Jeśli regularnie śledzicie bloga to zasady gry Ligretto mogą się Wam wydać dziwnie znajome. I bardzo słusznie. Pisałam kiedyś o grze karcianej, znanej pod nazwą Speed lub Refleks, w której gracze ścigają się o to kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart, dokładając je na jeden z dwóch wspólnych stosów. Co różni obie gry to fakt, że w Speed zagramy wykorzystując talię tradycyjnych kart. Dokładane na wspólny stos karty mogą mieć wartość o jeden mniejszą lub większą od karty leżącej już na tym stosie. Jak widzicie różnice są niewielkie, a przyjemność płynąca z rozgrywki jest porównywalna. Dlatego jeśli nie macie Ligretto to nic straconego. Sięgnijcie po tradycyjne karty i bawcie się równie dobrze!

 

wydawnictwo: Schmidt Spiele
liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas gry: 15 minut
zasady: bardzo proste

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close