zasady gry w wisielca
Któż z Was nie zna gry w wisielca? Ta gra z czasów mojego dzieciństwa jest już może nico mniej popularna ale wciąż widzę w niej ogromny potencjał. Może być ciekawą alternatywą dla popularnych planszówek. Zagramy w nią praktycznie w każdej sytuacji, nic nie kosztuje a daje równie dużo przyjemności.
 
Gra przeznaczona jest dla dzieci czytających i im ta umiejętność jest na wyższym poziomie, tym większe szanse dziecka na wygraną.
 
Ja jednak postanowiłam przygotować nieco uproszczoną wersję, która umożliwi granie dzieciom dopiero uczącym się czytać. Myślę, że może być dla nich nie tylko dobrą zabawą ale i pomocą w utrwalaniu umiejętności czytania.

Gra w wisielca zasady

 
Do gry potrzebujemy kartki i czegoś do pisania. 
 
Jeden z graczy wymyśla słowo i zapisuje je w postaci poziomych kresek. Jedna kreska odpowiada jednej literze. 
 
Drugi gracz podaje kolejno litery, które znajdują się według niego w tym słowie. Jeśli odgadujący dobrze trafi to pierwszy gracz wpisuje odgadnięte litery we właściwe miejsca ale jeśli nie to zaczyna rysować szubienicę. Jedna kreska za jedną niewłaściwą literę.
 
Od tego momentu zaczyna się wyścig z czasem. Czy uda się odgadnąć słowo zanim powstanie kompletna szubienica z wisielcem?

Nasze ułatwienia

 
Żeby ułatwić zabawę dzieciom nie czytającym biegle postanowiłam wprowadzić kilka zmian.
Na naszej planszy znalazł się cały alfabet. Po wykorzystaniu litery, przekreślamy ją. Dzieciom jest łatwiej odgadywać kolejne litery, kiedy widzą cały alfabet przed sobą.
 
Kolejnym ułatwieniem może być wpisanie do odgadywanego słowa pierwszej lub nawet pierwszej i ostatniej litery. Słowa łatwiej przychodzą do głowy gdy znamy pierwszą literę 😉

Możemy tez umówić się, że wymyślamy słowa z określonej kategorii np. zwierzęta. 
 
Podstawowym założeniem jest takie dostosowanie wspomnianych ułatwień aby dzieciom jednak częściej udawało wygrać niż przegrać. Niestety zniechęcić się jest bardzo łatwo. Zachęta w postaci wygranej wydaje się być lepszym rozwiązaniem 🙂

My często gramy w wisielca więc przygotowałam gotową planszę, którą wydrukowałam i zalaminowałam. Piszemy na niej mazakiem suchościeralnym i dzięki temu nie muszę co chwilę przygotowywać gry na nowo.

Dla dzieci szkolnych przygotowałam tez planszę z pismem szkolnym.
Znajdziecie ją w tym artykule Gra w Wisielca – pismo szkolne

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

2 komentarze

Linda 6 czerwca, 2022 - 12:17 am

Wow! Bardzo lubiłam! Zupełnie zapomniałam o tej grze! Dzięki;)

Odpowiedz
admin 6 czerwca, 2022 - 11:21 am

Cieszę się, że o nie przypomniałam 🙂 To świetna zabawa, a przy okazji i nauka dla młodszych dzieci 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close