gry z mnożeniem

Gra w Uno z mnożeniem

przez Dzieciaki z potencjalem
Nauka mnożenia z wykorzystaniem kart to kolejny z pomysłów na utrwalenie tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Tym razem wykorzystałam oryginalne zasady gry Uno i troszkę je zmodyfikowałam. Finalnie powstała prosta i szybka gra matematyczna.
 

Przygotowanie

Do gry wykorzystamy karty (ja wybrałam Uno). Nie będą nam jednak potrzebne wszystkie karty, a tylko te o wartościach 1-9. Z talii usuwamy zera oraz karty specjalne. Jeśli nie macie Uno to z powodzeniem zastąpią je tradycyjne karty (przyjmujemy wtedy, że as ma wartość 1).
 

Jak gramy

Rozdajemy każdemu z graczy po 6 kart, a na środku stołu kładziemy resztę kart ułożonych w zakryty stos.
 
Gra rozpoczyna się od wyłożenia na środek jednej karty, a następnie najmłodszy gracz dokłada swoją kartę odpowiadającą kolorem lub wartością tej leżącej na stole. Na koniec swojej kolejki gracz podaje wynik mnożenia obu tych kart. Jeśli poda właściwy wynik to kolej przechodzi na drugiego gracza, jeśli natomiast się pomyli to zabiera obie karty na rękę.
Następnie kolejny gracz dokłada jedną kartę na tej samej zasadzie i podaje wynik mnożenia itd.
 
Jeśli gracz nie ma możliwości dołożenia karty (żadna z posiadanych na ręce kart nie pasuje wartością, ani kolorem do tej leżącej na wierzchu stosu) to dobiera kartę ze stosu dobierania i na tym kończy się jego tura.
Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy pozbędzie się swoich kart.
 
Jak widzicie gra ma wiele wspólnego z oryginalnym Uno. Różnice mamy dwie: podajemy wyniki mnożenia oraz nie używamy kart specjalnych, co jednocześnie przyspiesza rozgrywkę. Jeśli więc Wasze dzieci grywają w Uno, to z pewnością nie będą miały żadnych problemów z opanowaniem i tego matematycznego wariantu.
Na blogu pojawiło się wiele artykułów, w których pokazywałam gry z mnożeniem. Były to gry na kartce, z kostkami, czy tak jak w tym przypadku, gry z wykorzystaniem kart:
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close