mnożenie w zakresie 100
Dziś kolejna propozycja gry utrwalającej mnożenie w zakresie 100. I podkreślę, że tym razem utrwalamy, a nie uczymy się mnożenia. W tej grze musimy wykazać się już znajomością tabliczki mnożenia i dodawaniem większych liczb.
 
Do gry wykorzystamy tradycyjne karty o wartościach 1-10 (as jako 1) lub karty Uno. Potrzebne będą też kartki i coś do pisania dla każdego z graczy.
 

Jak gramy 

Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart, a resztę układamy w zakryty stos.
 
Naszym zadaniem jest połączenie swoich kart w pary, pomnożenie ich i zsumowanie otrzymanych wyników. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ kombinacji może być wiele, a dążymy do tego, aby finalnie otrzymać liczbę najbliższą 100.
Jeśli gracz uzna, że nie zadowala go otrzymany wynik, raz na rundę może odrzucić jedną ze swoich kart i dobrać w jej miejsce losową kartę ze stosu dobierania. 
Na poniższym zdjęciu widać, że gracz zrobił dwa “podejścia” i za drugim razem udało mu się uzyskać zadowalający wynik. Uznał, że nie musi wymieniać karty i nie będzie już nic zmieniał w ustawieniu kart. 
Oczywiście działania można notować w dowolny sposób (byle prawidłowy). Mój syn, autor poniżesz notatki, zsumował wyniki w pamięci. Jeśli dzieci mają problem z biegłym liczeniem, warto notować wszystkie obliczenia.
mnożenie w zakresie 100
Punkty możemy przyznawać na dwa sposoby. 
  • jeden punkt zdobywa gracz, który był najbliżej 100, reszta pozostaje bez punktów;
  • gracze otrzymują punkty karne (tyle punktów, ile dzieli gracza od liczby 100).
Gramy ustaloną liczbę rund. Na koniec sumujemy zdobyte przez graczy punkty. W pierwszym przypadku wygrywa gracz z największa liczbą punktów, w drugim wygrywa gracz, który ma najmniej punktów karnych.

Wariant

Możemy wprowadzić do gry element presji czasu. Od momentu gdy pierwszy gracz uzna, że stworzył zadowalający wynik, reszta ma minutę na dokończenie swoich działań. Do odmierzania czasu możecie wykorzystać stoper lub klepsydrę.
Jeśli dzieci mają jeszcze problemy z niektórymi działaniami to warto podsunąć im “ściągę” w postaci tabliczki mnożenia. Zerkanie na działania podczas gry to też dobry sposób na ich utrwalenie.
Tutaj pobierzesz tabliczkę mnożenia do druku
mnożenie w zakresie 100
Sprawdźcie też inne gry, dzięki którym dzieci utrwalą mnożenie w zakresie 100:
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close