gra z tabliczką mnożenia

Shut the box z tabliczką mnożenia

przez Dzieciaki z potencjalem
Znacie grę Shut the box? Oryginalna gra opiera się na ćwiczeniu dodawania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją do utrwalania tabliczki mnożenia, prawda?
 
Zachęcam do przeczytania archiwalnego wpisu o podstawowej wersji gry Shut the box. Uważam, że warto ją poznać i jeśli nawet nie zakupić, to przynajmniej wykonać samodzielnie, używając do tego kart lub po prostu kartki i czegoś do pisania. 
 


Shut the box – gra z tabliczką mnożenia

 
Gra jest przeznaczona dla 1-3 graczy. Ja do zabawy wykorzystałam karty Uno, ale równie dobrze możecie użyć tych tradycyjnych (as posłuży za 1).
Z talii odkładamy karty specjalne, a resztę dzielimy kolorami. Jeden lub dwa zestawy kart o wartościach 1-9 tasujemy i układamy w zakrytym stosie na środku stołu. 
Pozostałe karty rozdajemy graczom, przy czym każdy z nich ma karty w innym kolorze. Gracze rozkładają odkryte karty przed sobą.
W swojej turze gracz losuje ze stosu cztery karty. Jego zadaniem będzie ułożenie z nich liczby lub liczb, które będą wynikiem mnożenia dwóch dowolnych wartości spośród kart, leżących przed graczem.
Załóżmy, że gracz wylosował karty o wartościach 4,5,7,9 i jest to początek gry więc ma do dyspozycji wszystkie karty w swoim kolorze. Na poniższym zdjęciu gracz wykorzystał karty 4 i 5 do stworzenia liczby 45. Jednocześnie odwrócił dwie spośród swoich kart, które pomnożone przez siebie dały wynik 45 (5×9). Kart 9 i 7 nie udało się wykorzystać. 
 
gry do nauki mnożenia
Jeśli dobrze pokombinujemy to w jednej rundzie utworzymy nawet dwa działania np. karty o wartościach 1,2,6,8 dadzą wynik 28 (4×7) i 16 (2×8). Nie jest to łatwe do wykonania, ale zdarza się.
Karty wykorzystane do utworzenia działania odwracamy rewersem do góry, a te dobrane ze stosu odkładamy na bok. Jeśli stos dobierania się skończy, wykorzystane karty tasujemy i tworzymy z nich nowy stos.
Gdy nie mamy możliwości utworzenia działania to tracimy kolejkę. Dobrane karty odrzucamy. 
Gramy 5 rund. Wygrywa gracz, który na koniec gry będzie miał najmniej odkrytych kart lub, w przypadku gdy gracze mają taką samą liczbę kart, ten którego karty mają najmniejszą wartość.
Na tych samych zasadach możemy też grać w wersję jednoosobową. 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close