gra matematyczna do nauki dodawania i odejmowania jak karty grabowskiego

Warto dbać o to, żeby już od początku matematycznej edukacji, wszystkie zdobyte umiejętności były regularnie utrwalane. Niestety ciężko jest bazować tylko na tym co oferuje szkoła.  Dlatego wciąż poszukuję rozwiązań i pomysłów na urozmaicenie nauki matematyki tak, aby nie była ona nudnym obowiązkiem ale realnie angażującą, dobrą zabawą.

Na potrzeby ćwiczeń z podstawowymi działaniami, powstała prosta gra karciana dla 2-4 osób, w której gracze konkurują w jak najszybszym odnajdywaniu działań*.

Do gry będziemy potrzebować talii kart, z której wybieramy te o wartościach 1-10 (as jako 1) lub 1-9 jeśli korzystacie z kart Uno. Wszystkie karty tasujemy a następnie odkrywamy dwie i układamy na środku stołu. Obok kładziemy resztę kart w zakrytym stosie, tak aby był w zasięgu każdego z graczy.

Na sygnał gracze po kolei odkrywają i układają na środku kolejne karty ze stosu. Robią tak do momentu, aż jeden z graczy zawoła “stop” i poda działanie jakie można ułożyć z wybranych, znajdujących się na stole kart (może ono zawierać dowolną liczbę kart). Jeśli działanie jest prawidłowe to karty trafiają do gracza. 

Gramy do momentu, aż skończą się karty w zakrytym stosie. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu udało się uzbierać najwięcej kart.

matematyczna gra karciana z uno, karty uno leża na białym stole, cztery z kart leża odkryte a ich wartości tworzą działanie, reszta kart leży w zakrytym stosie

*typ działań ustalacie sami może to być tylko dodawanie w najprostszym wariancie lub jakiekolwiek, dowolne działanie (odejmowanie, mnożenie, dzielenie).

 

Na blogu znalazło się już do tej pory całkiem sporo gier i zabaw z wykorzystaniem kart Uno:

Zabawa matematyczna – spełnij warunki

Kto zbierze więcej – gramy z Uno

Łamigłówki z kartami Uno – pojedynek

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close