dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

Ile brakuje – zabawa z dodawaniem

przez admin

Dzisiejsza zabawa przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Można ją modyfikować i zaproponować łatwiejszy wariant dzieciom młodszym, a trudniejszy tym starszym.  Pozwala ona utrwalać dodawanie i odejmowanie w pamięci w zakresie 20 czy 50.

 

Przygotowanie

Do zabawy będziemy potrzebować talii tradycyjnych kart, z których wybieramy te o wartościach 1-10 (gdzie as posłuży jako 1). Można wykorzystać też karty Uno lub stworzyć taką talię samodzielnie, zapisując liczby na małych kartonikach (zwykła kartka może przebijać).

 

Rozgrywka

Karty tasujemy, a następnie wykładamy jedną z nich wartością do góry i drugą rewersem do góry.  Osoba rozdająca karty (zakładamy, że to rodzic) podgląda zakrytą kartę i w myślach oblicza sumę obu wyłożonych kart. Następnie podaje wynik.

Zadaniem dziecka jest obliczenie wartości zakrytej karty.

Aktywność tą możemy potraktować jako zabawę 1 na 1, czyli rodzic i dziecko. Wtedy najlepiej zamieniać się rolami. Można też potraktować ją jako grę i wtedy kilkoro dzieci będzie konkurować o to, kto pierwszy odgadnie  (obliczy) wartość zakrytej karty.

dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

Warianty

  • Wersja trochę trudniejsza.

Wykładamy więcej odkrytych kart i jedną zakrytą. Zasady się nie zmieniają, mamy tylko więcej obliczeń.

  • Wersja bardziej zaawansowana, dla starszych dzieci.

Wykładamy jedną odkrytą kartę i dwie zakryte. Podajemy wynik – sumę wszystkich kart. Zadaniem dziecka jest podanie możliwych wartości, jakie mogą się kryć pod zakrytymi kartami.

dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

Karty wykorzystujemy na wiele sposobów. Na blogu pojawiło się mnóstwo gier i zabaw, dzięki którym z powodzeniem ćwiczyliśmy dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, 50 czy 100. Kilka propozycji, które ułatwią naukę matematyki podrzucam poniżej. 

Mistrz szybkiego liczenia

Oblicz jaką kartą jesteś

Piotruś z dopełnianiem do 10

Karciana gra z działaniami

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close