matematyczna gra dedukcyjna

Oblicz jaką kartą jesteś

Matematyczna gra dedukcyjna

przez admin

Ostatnio pokazywałam Wam grę dedukcyjną z wykorzystaniem kart Zgadnij jaką kartą jesteś i wspominałam, że powstały dwa warianty tej gry.

Przyszła więc pora na drugi wariant. Tym razem będzie to gra bazująca na podobnych zasadach, ale wykorzystująca głównie matematykę, a konkretnie dodawanie i odejmowanie.

 

Przygotowanie

Zabawa przeznaczona jest dla przynajmniej 3 osób. Przy czym im więcej graczy, tym pojawi się więcej obliczeń. Do gry wykorzystamy karty o wartościach od 1 (as) do 10 w dwóch kolorach dla mniejszego grona, lub w czterech dla większego.

 

Zasady

Przed rozgrywką wybieramy osobę, która będzie prowadzącym. Tasuje ona karty i rozdaje pozostałym graczom po jednej. Podobnie jak w przypadku pierwszego wariantu gry, gracze nie mogą widzieć swojej karty, ale widzą karty pozostałych.

Prowadzący podaje sumę wartości wszystkich trzymanych przez graczy kart. Na tej podstawie każdy z nich jak najszybciej oblicza wartość swojej karty. Kto zrobi to jako pierwszy, zdobywa punkt.

W następnej rundzie rolę prowadzącego przejmuje kolejny gracz. Rozgrywamy tyle rund, ilu jest graczy (możemy też rozegrać ich więcej, ale trzeba pamiętać, że każdy z graczy powinien być prowadzącym tyle samo razy). Zwycięża oczywiście osoba, która na koniec zdobyła najwięcej punktów.

 

Wskazówki

Karty można sobie przyczepić do czoła przy pomocy papierowej opaski (jak w sklepowych grach tego typu np. TEJ). Ja jednak unikam nadmiernego kombinowania. Uważam, że w zupełności wystarczy, jeśli gracze będą trzymać karty przed sobą. Można też wykorzystać własnoręcznie wykonane stojaki z klocków Lego, które pokazywałam Tutaj

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close