matematyczna gra karciana

Co powiecie na szybką matematyczną grę karcianą, w której dzieci będą mogły ćwiczyć umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie do 20? 

Do zabawy będziemy potrzebować tylko talii tradycyjnych kart i od dwóch do pięciu ochotników.

Z talii wybieramy karty o wartościach od 1 (as) do 10, tasujemy, rozdajemy każdemu z graczy po 5 kart a jedną kartę kładziemy odkrytą na środku.

Gracz w swoim ruchu ma za zadanie wybrać z ręki dwie karty, których suma lub różnica da wartość równą wartości karty leżącej na wierzchu stosu. Jeśli uda mu się stworzyć takie działanie to odrzuca obie karty na stos i kolej przechodzi na następnego gracza. Jeśli gracz nie ma możliwości utworzenia działania to dobiera kartę z zakrytego stosu i traci kolejkę.

Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się kart z ręki.

Jeśli w którymś momencie skończy się stos kart dobierania to należy przetasować karty odrzucone i ułożyć z nich nowy stos.

Poniżej gracz wybrał spośród swoich kart dwie, z których utworzył działanie umożliwiające mu odrzucenie tych kart (9-3=6). 

 
ręka trzymająca dwie karty o wartości dziewięć i trzy,tworzące działanie, którego wynik równy jest karcie na wierzchu stosu kart odrzuconych, o wartości 6

 

Gra jest szybka i emocjonująca. Początkowo w praktycznie każdym ruchu mamy możliwość odrzucania kart.  Z czasem jednak, gdy ilość kart w ręku gracza maleje, coraz trudniej jest utworzyć działanie. Jeśli karty nam podejdą, runda może skończyć się po czterech kolejkach. Zdarza się i tak, że musimy przejść prze całą talię zanim któryś z graczy zdoła pozbyć się swoich kart.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

2 komentarze

bb 11 czerwca, 2021 - 2:33 pm

Przydatna do opanowania błyskawicznego liczenia.
Mój syn nauczył się w szkole gry z wykorzystaniem takiej talii do mnożenia: dwie osoby jednocześnie wykładają po jednej karcie, kto pierwszy poda prawidłowy wynik mnożenia, bierze dwie karty do siebie jako zdobyte punkty. Polecam:)

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 11 czerwca, 2021 - 7:43 pm

Dzięki, na pewno skorzystamy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close