Gwiezdna flota recenzja i zasady

Gwiezdna flota

przez admin

Gwiezdna flota to gra strategiczna przeznaczona dla 1 do 4 graczy w wieku od 12 lat. W grze wcielamy się w rolę kapitanów statku kosmicznego. Naszym zadaniem będzie sprawne zarządzanie załogą statku, podróżowanie po galaktyce, eksploracja, czasem nawet walka z piratami, na których natkniemy się podczas realizacji misji. 

 

Gwiezdna flota recenzja i zasady

 

Zawartość

Trzeba przyznać, że pod względem ilości i jakości komponentów gra prezentuje się naprawdę dobrze. Zajmuje pokaźne, ciężkie pudełko, w którym znajdziemy niezliczoną liczbę kart, żetonów, kafelków, znaczników i figurek. A wszystko to w niezwykle kolorowej, wręcz bajkowej oprawie graficznej (co może być nieco mylące – w końcu to nie jest gra dla dzieci).

Gwiezdna flota recenzja i zasady

Do gry wykorzystamy sporych rozmiarów planszę, po której podróżować będziemy swoimi pionkami, odwiedzając przy tym różne planety i wykonując rozmaite misje. Niekiedy przyjdzie nam też walczyć z piratami. Jednym z ważniejszych elementów gry są też planszetki graczy, czyli promy kosmiczne, na których w kolejce do wykonania misji czekać będą figurki członków załogi naszego statku. Poza zarządzaniem własnym statkiem każdy z graczy ma też do dyspozycji tor technologii, który pozwoli rozwijać możliwości własnego statku kosmicznego.

 

Gwiezdna flota recenzja i zasady

Rozgrywka

Gracz w swojej turze może wybrać jedną z trzech dostępnych akcji: skorzystać z pomieszczenia, zrealizować misję lub spasować. Wykonując akcję pomieszczenia wybieramy jednego spośród dostępnych aktualnie członków naszej załogi. Następnie ustawiamy go w pomieszczeniu, które chcemy aktywować i rozpatrujemy jego efekt. Może to być poruszenie się statkiem o jedno pole (w późniejszej fazie gry zakres ruchu może się zwiększyć) lub walka z piratami. Zainwestować też możemy w zakup karty technologii lub naprawę uszkodzonego statku. Po wykonaniu akcji odkładamy pionek na koniec kolejki, gdzie czekać będzie na swoją turę. Pomieszczenie możemy tez aktywować za pomocą artefaktów, zdobywanych w trakcie gry.

Na statku znajdziemy cztery różne pomieszczenia, które odpowiadają za wykonywanie specyficznych akcji i wymagają przypisanego do nich specjalisty określonego koloru. Figurki w kolorze czerwonym aktywują akcję przemieszczenia statku. Żółte umożliwiają walkę z napotkanymi na drodze piratami, niebieskie pozwalają na udoskonalanie technologii. Szare figurki to rekruci, którzy wykonują akcję naprawy uszkodzonego statku.  Warto jednak wspomnieć, że naprawą zająć się też może dowolny inny członek załogi.

Gwiezdna flota recenzja i zasady

 

Jedną z głównych akcji pozwalających zdobywać punkty jest wykonywanie misi. Każda misja wymaga  określonej liczby członków załogi do jej wykonania. Jeśli dodatkowo realizacji misji podejmą się członkowie załogi we wskazanym na karcie misji kolorze, to gracz otrzyma bonusy widoczne na karcie. Wybierając misję, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko wartość punktową samej misji, ale i dostępność naszych specjalistów. Z resztą w całej grze na każdym kroku trafiać będziemy okazje do zdobywania nagród i bonusów np. poprzez odpowiednie ułożenie kart na torze technologii lub dzięki postępowi na torach frakcji.

Gwiezdna flota

Gra kończy się po czterech rundach. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobył najwięcej punktów za: karty misji, postęp na torach frakcji, karty technologii oraz zdobyte medale i artefakty.

 

Dla kogo 

Gwiezdna flota mimo kreskówkowej oprawy graficznej nie jest grą dla dzieci. Początkowo liczba zasad może przytłoczyć nawet dorosłego. Co prawda po rozegraniu pierwszej partii okazuje się, że wszystko jest ze sobą logicznie powiązane, a rozgrywka przebiega bardzo płynnie. Wciąż jest to jednak gra zbyt skomplikowana, by zaprosić do niej nasze bąbelki. Ma na to wpływ przede wszystkim mnogość możliwości i konieczność dokładnego analizowania i planowania naszych ruchów. Niestety przypadkowe wybory potrafią się szybko zemścić. Gwiezdna flota najlepiej sprawdzi się w gronie osób posiadających już pewne doświadczenie w świecie planszówkowym.

 

Ciekawostka

W instrukcji znalazło się trochę humorystycznych wstawek fabularnych, które umilają rozszyfrowywanie zasad. Na ostatniej stronie mamy dodatkowo epilog, z którego dowiemy się jak skończyła się historia naszych kosmicznych podbojów, w zależności od tego jak dobrze/ źle nam poszło. Oryginalny wydawca Cech Games Edition słynie z resztą z tego, że ubarwia instrukcje do wydawanych przez siebie gier takimi właśnie fabularnymi wstawkami (moim faworytem w tej kategorii jest instrukcja do gry Władcy Podziemi).

 

Podsumowanie

Wiele możliwości i dróg do zdobywania punktów sprawia, że gra nie powinna się szybko znudzić. Kolejne rozgrywki owocują nowymi strategiami obieranymi przez graczy. Jedni inwestują przede wszystkim w eksplorację kosmosu i realizację misji, inni skupiają się na rozbudowie statku, zdobywaniu nowych technologii i ulepszeń, jeszcze inni próbują maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie dają tory frakcji. Koniec końców najlepszą drogą do zwycięstwa okazuje się… oczywiście nie będę Wam tego zdradzać. Jeśli zainteresowała Was ta gra to z pewnością chętnie sami zbadacie dostępne możliwości i wyciągniecie właściwe wnioski. Ja spędziłam przy niej kilka przyjemnych wieczorów. Ostatecznie uważam, że Gwiezdna flota to gra dobra, choć nie wybitna. Chętnie zasiądę do rozgrywki, kiedy ktoś mnie do niej zaprosi, ale nie wiem czy często będę sama po nią sięgać.

 

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 1-4
wiek: 12+
czas gry: 25 minut na   gracza
zasady: potrzeba trochę czasu na ich przyswojenie

 

Recenzja gry Gwiezdna Flota powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close