kreatywne zabawy matematyczne w przedszkolu

Dziś kolejna zabawa matematyczna, w której dzieci będą ćwiczyć dodawanie do 100, do której potrzebujemy tylko miarki krawieckiej, klamerek w kilku kolorach, po jednej dla każdego z graczy i 2 kostek do gry.

Wyścig z miarką znalazłam TU. Jest to gra dla dwóch do czterech graczy (przy większej liczbie robi się tłok). Zasady są niezwykle proste, a rozgrywka emocjonująca.

 

Rozgrywka

 
Gracz rzuca dwiema kostkami i sumuje liczbę oczek, jakie wypadły a następnie przypina swoją klamerkę w miejscu odpowiadającym uzyskanemu wynikowi. Jeśli miejsce, w którym chce przypiąć swoją klamerkę jest już zajęte, to traci kolejkę. 
Gramy do momentu, aż jeden z graczy dotrze do celu czyli do liczby 100.
 
kreatywne zabawy matematyczne w przedszkolu

Zwiększenie skali trudności

 
  • Dla urozmaicenia możemy wprowadzić kostkę np. dwudziestościenną.
  • Dodawanie możemy zastąpić odejmowaniem. Gracz posuwa się wtedy o liczbę pól, jakie wyznaczy wynik odejmowania od siebie oczek jakie wypadły na dwóch kostkach. Warto przy okazji przesunąć metę do 50 bo inaczej wyścig potrwa bardzo długo 😉
  • Jeśli wykorzystamy trzy sześciościenne kostki to możemy pobawić się przy okazji mnożeniem. Gracz rzuca trzema kostkami i spośród nich wybiera dwie, które dadzą możliwie największy wynik. Liczba oczek z wybranych kostek mnożymy i zaznaczamy klamerką w odpowiednim miejscu na miarce. Ścigamy się do końca miarki (ćwicząc przy tym oddawanie większych liczb) i z powrotem (tu utrwalamy odejmowanie). 

 

Zmniejszenie skali trudności

 
  • Poprzez przesunięcie mety do liczby 30 czy 50 zmniejszymy jednocześnie skalę trudności, warto zastosować ten zabieg grając z młodszymi dziećmi .
  • Grając z maluchami zrezygnujmy z dwóch kostek na rzecz tylko jednej sześciościennej kostki.
  • Do zabaw w większej grupie można wykorzystać bezpłatne miarki dostępne w marketach budowlanych tak aby każda para dzieci miała swoja miarkę. 
kreatywne zabawy matematyczne w przedszkolu

Jeśli interesują Was podobne kreatywne zabawy matematyczne do wykorzystania w przedszkolu lub klasach 1-3 to zachęcam do przejrzenia innych wpisów blogowych:

Zabawa dedukcyjna z klockami

Zgadnij jaką kartą jesteś

To moja liczba

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close