Układanka pentomino - użyj dwóch
Obiecałam, że pojawi się kolejny wpis z Pentomino w roli głównej i słowa dotrzymuję. Tym razem będą to proste układanki z dwóch elementów. Jeśli chcecie sprawdzić do czego wcześniej wykorzystaliśmy elementy z tej układanki to zajrzyjcie do pierwszego wpisu Pentomino oraz Gra w pentomino


Ja na potrzeby zabawy wydrukowałam sobie papier w większą kratkę. Możecie go pobrać tutaj Papier w kratkę. Dzięki temu wzory, które rysujemy są dość duże i wyraźne ale jak chcecie to możecie też użyć zwykłej kartki w kratkę (tylko ostrzegam, zarys kształtu do ułożenia będzie bardzo mały). Rysowanie wzoru po kratkach z zachowaniem proporcji, pomaga później oszacować wielkość poszczególnych elementów. W trudniejszym wariancie można narysować wzór na gładkiej kartce.

Jak już wspominałam w innych wpisach o pentomino, elementy do układania wydrukowałam, wycięłam a następnie odrysowałam na kolorowej piance kreatywnej. Elementy do zabawy możecie pobrać tutaj. 

Układanka Pentomino do pobrania

pentomino puzzle
logic game
Ale po kolei. Jak to zrobić?
 

Wybieramy sobie dwa dowolne elementy, łączymy je a następnie odwzorowujemy powstały kształt na kartce z zachowaniem proporcji (nie chodzi tu o całkowitą wielkość, tylko stosunek liczby kratek do liczby kwadratów z jakich złożony jest element).
puzzle z pianki

Następnie rozdzielamy elementy, obracamy żeby trochę utrudnić zadanie i gotowe. 

Zwróćcie uwagę, że każdy z kształtów możemy nie tylko obracać ale i przekładać na drugą stronę.
Układanka pentomino - użyj dwóch

Jak możemy grę urozmaicić?
 
  • Na przykład wprowadzając limit czasowy na ułożenie łamigłówki.
  • Jeśli zadanie okaże się zbyt łatwe to, zachowując nadal wzór dwuelementowy, dajcie do wyboru trzy a nawet cztery części pentomnia. 
  • Ułóżcie wzór z więcej niż dwóch elementów.
  • Samotne układanie jest nudne? Zróbcie zawody. 
Dzielicie się elementami po połowie. Każdy z zawodników odsuwa się na bok lub idzie do innego pomieszczenia a tam… z sześciu elementów układa trzy wzory i rysuje je na kartce (lub dwa wzory złożone z trzech elementów). Następnie wraca do stołu. 
Na sygnał zawodnicy przekazują sobie po trzy wzory oraz posegregowane elementy, z których te wzory powstały (możemy też ich nie segregować żeby zadanie było trudniejsze). 

Wygrywa osoba, która jako pierwsza ułoży poprawnie wszystkie trzy wzory.

Układanka pentomino - użyj dwóch
Układanka pentomino - użyj dwóch
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close