Początek roku szkolnego to czas, kiedy mamy naprawdę dużo na głowie. Zarówno rodzice jak i nauczyciele. Pomyślałam więc, że warto będzie w tym czasie sięgnąć po aktywności lekkie i przyjemne. A przede wszystkim takie, których przygotowanie nie zabierze dużo czasu.
Na tą okoliczność spisałam zasady prostej zabawy, którą kiedyś widziałam w Internecie. Trochę ją zmodyfikowałam, dodałam swoje pomysły i tak wyszła z tego łatwa i szybka w przygotowaniu aktywność, która pozwala ćwiczyć koncentrację i pamięć.
Wykorzystacie ją do zabaw z dziećmi w domu, przedszkolu czy szkole. Poziom trudności można tak zmodyfikować, że poradzą sobie z nią przedszkolaki, ale nawet i dzieci szkolne będą się przy niej dobrze bawić.
Przygotowanie i zasady
Do zabawy będziemy potrzebować tylko kartek i czegoś do pisania.
Osoba prowadząca rysuje na kartce wybrany symbol (jeden lub kilka). Dziecko przygląda mu się przez chwilę, a następnie odwraca kartkę. Jego zadaniem jest odwzorowanie symbolu na swojej kartce.
Poziom trudności
W zależności od wieku i umiejętności dziecka powinniśmy wybrać odpowiedni poziom, od którego zaczniemy.
W zabawie z maluszkiem rysujemy jeden prosty symbol. Jeśli bawimy się ze starszym dzieckiem, możemy pokusić się o narysowanie całej siatki różnych symboli. Tu trudność polega nie tylko na zapamiętaniu ich kształtu, ale i ułożenia względem siebie.
Trudność możemy stopniować nie tylko w oparciu o liczbę symboli, ale i ich rodzaj.
Jeśli wykorzystamy np. figury geometryczne to łatwiej będzie je zapamiętać niż wymyślone przez nasz kształty.
Innym pomysłem jest wykorzystanie w zabawie strzałek skierowanych w różne strony czy układu kilku linii, o różnej orientacji. Tu macie pełną dowolności, a ogranicza Was tylko wyobraźnia.
Wariant drużynowy
W większej grupie możemy pokusić się o wariant rywalizacyjny. W tym przypadku będziemy musieli przygotować kartki z siatką różnych symboli (wielkość siatki zależy od liczby dzieci biorących udział w zabawie). Kartek z symbolami musi być tyle, ile mamy zespołów.
Dzielimy dzieci na zespoły. Na stoliku układamy zakryte kartki z symbolami, po jednej dla każdej drużyny. Dzieci ustawiają się w linii tuż za stolikiem. Na sygnał pierwszy zawodnik z każdej drużyny odsłania swoją kartkę i przygląda się jej uważnie, starając się zapamiętać jak najwięcej symboli oraz ich położenie. Następnie podbiega do tablicy, na której w wyznaczonym dla swojej drużyny obszarze zaczyna odwzorowywać symbole z kartki. Kiedy już narysuje tyle, ile zapamiętał, wraca na koniec kolejki i następna osoba z drużyny powtarza cały proces. Możecie się też umówić, że każdy jednorazowo rysuje tylko po jednym symbolu.
Dzieci ścigają się w jak najszybszym odwzorowaniu całości układu ze swojej kartki. Zwycięża drużyna, która skończy jako pierwsza. Na koniec oczywiście sprawdzamy poprawność rysunków.
A tu kilka innych zabaw, które pozwolą ćwiczyć koncentrację i pamięć:
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.