Dziś przychodzę z propozycją prostej gry karcianej dla dwóch graczy, która pomoże dzieciom opanować i utrwalić wiedzę z zakresu tworzenia dużych liczb.
Gra bazuje na jednej z najpopularniejszych gier karcianych, dzięki czemu opanowanie zasad nie będzie z pewnością stanowiło dla nikogo problemu. Wojna, bo o niej mowa, użyczyła nam głównej mechaniki. W czasie rozgrywki będziemy jednocześnie odsłaniać karty i porównywać ich wartość. W tym przypadku jednak nie będziemy porównywać pojedynczych kart, a kilka tworzących większą liczbę.
Do gry będziemy potrzebować talii kart Uno, z której wykorzystamy tylko te o wartościach 0-9. Jeśli zależy nam na szybkiej rozgrywce to możemy użyć kart tylko w dwóch kolorach. Dodatkowo przydadzą się dwie kartki formatu A4, na których rysujemy w rzędzie trzy lub cztery pola wielkości kart. Posłużą one za plansze graczy, a każde z pól oznaczać będzie miejsce tysięcy, setek, dziesiątek i jedności.
Wojna karciana – system dziesiątkowy – rozgrywka
Karty tasujemy i układamy w zakrytym stosie.
Każdy z graczy dobiera po jednej wierzchniej karcie ze stosu. Następnie w sekrecie zapoznaje się z nią i układa zakrytą w wybranym miejscu na swojej planszy. W zależności od wartości karty będzie nam zależało aby te wyższe wartości układać w miejscu tysięcy czy setek, tak aby powstająca liczba była możliwie jak największa. Po umiejscowieniu pierwszej karty sięgamy po kolejną i tak dalej, aż zapełnimy wszystkie pola na naszych planszach. Kiedy już wszystkie karty zostaną ułożone, odkrywamy je i porównujemy otrzymane wartości. Gracz, który ułożył większą liczbę, zabiera karty swoje oraz przeciwnika i odkłada na bok.
Gramy do momentu, aż wyczerpie się stos dobierania (lub kart będzie zbyt mało, aby zapełnić nimi pola na planszy). Wygrywa gracz, który zdobędzie więcej kart.
Możemy też grać jak w tradycyjną wojnę. Dzielimy wtedy wszystkie karty po równo między graczy i walczymy tak długo, aż jeden z graczy zdobędzie wszystkie karty.
Przy większej liczbie dzieci biorących udział w zabawie lepiej sprawdzi się gra Tysiące, setki, dziesiątki, jedności, którą można wykorzystać na lekcji. Jedna talia kart wystarczy, aby w zabawie wzięła udział dowolna liczba uczniów.
# system dziesiątkowy klasa 4
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.