łamigłówki liczbowe

Łamigłówki liczbowe – Sumy

przez admin

Dzisiejsza propozycja to łamigłówki liczbowe, do wykonania których będziemy potrzebować tylko kartki i czegoś do pisania.

Zadanie polega na rozmieszczeniu dziewięciu cyfr 1- 9 w polach ułożonych na kształt krzyża w taki sposób, aby w obu liniach poziomo i pionowo suma była taka sama.

Liczby możemy wpisywać w wybrane komórki, ale najłatwiej wykonać zadanie, jeśli będziemy dysponować karteczkami z liczbami 1-9. Dzięki możliwości manipulacji liczbami, łatwej będzie szukać możliwych rozwiązań.

Spróbujcie zastanowić się czy ma znaczenie jaka liczba znajdzie się w środku krzyża. Czy umieszczając tam liczbę nieparzystą, uda nam się rozwiązać zadanie? A jak będzie z liczbą parzystą?

Postarajcie się znaleźć jak najwięcej możliwych rozwiązań. Czy jesteście w stanie znaleźć je wszystkie?

łamigłówki liczbowe

Podpowiedzi:

Warto sprawdzić jaka jest suma wszystkich liczb.

Pamiętajcie, środkową liczbę wykorzystamy dwukrotnie (będzie częścią obu sum).

 

Warianty

Jeśli macie trudności z dziewięcioma liczbami to warto zacząć od liczb 1-5. 

Spróbujcie też wariantu z liczbami 1-7. Zastanówcie się czy różni się on czymś od wersji z 5 lub 9 liczbami, czy działa tu jakaś inna zasada?

 

Pomysł na zabawę pochodzi z TEJ strony. Te ciekawe łamigłówki liczbowe mają też swoją wersję online, w którą możecie zagrać tutaj -> The Mathenæum.

 

Na blogu znajdziecie sporo podobnych łamigłówek. Tu kilka z nich:

Ułóż 15

Kenken

Trójkąt magiczny

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close