trójkąt magiczny logiczna zabawa matematyczna dla dzieci na kartce

Macie ochotę rozruszać trochę szare komórki? Wykorzystamy do tego trójkąt magiczny. Samą zabawę przygotujemy dosłownie w minutę ale już znalezienie właściwych rozwiązań może zając trochę więcej czasu.

Do zabawy wystarczy tylko kartka i coś do pisania. Narysujcie na niej trójkąt, który na każdym z boków będzie miał trzy “stacje”. Teoretycznie zabawa mogłaby być już gotowa ale zachęcam do przygotowania dodatkowo sześciu małych karteczek z numerami 1-6. Dzięki możliwości manipulowania, łatwiej będzie sprawdzać potencjalne rozwiązania.

Zadanie polega na ułożeniu liczb w oznaczonych miejscach na bokach trójkąta w taki sposób, aby suma tych liczb na każdym z boków była taka sama.

 

trójkąt magiczny zabawa matematyczna, fioletowa kartka a4 na której narysowany jest trójkąt a na każdym z boków ma zaznaczone po trzy punkty. Obok leżaą okrągłe karteczki z liczbami od jeden do sześć, które ułożymy na tych punktach.

Na początek udało nam się uzyskać układ z sumą 12. 

Spróbujcie też stworzyć sumy 9, 10 i 11 🙂

A jeśli wciąż Wam mało to przygotujcie trójkąt, który będzie miał na bokach po cztery “stacje” i na tej samej zasadzie ułóżcie na nich liczby od 1 do 9. W tym wariancie możliwe układy to suma 17, 19, 20, 21, i 23 na każdym z boków.

Ci, którzy czytają bloga regularnie, pewnie pamiętają wpis o Kwadracie magicznym, warto do niego wrócić. 

A może spróbujecie też gry Kółko i krzyżyk do 15

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

1 komentarze

bb 20 stycznia, 2021 - 5:02 pm

Super sprawa, i tyle możliwości!
Spróbujcie tego: http://madebybibi.blogspot.com/2018/03/magiczny-trojkat-matematyczny.html

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close