edukacyjne gry matematyczne
Gry matematyczne pojawiają się na blogu regularnie. Wciąż znajduję lub wymyślam kolejne aktywności, które są dla dzieci zachętą do nauki przez zabawę. 
Niedawno pokazywałam Wam grę dla dwóch osób, która polegała na dokładaniu kafelków z liczbami 1-9 na planszy 3×3, w taki sposób aby być pierwszym graczem, który uzyska sumę 15 poziomo, pionowo lub po ukosie Kółko i krzyżyk do 15
 

Na tym samym kanale, na którym znalazłam wspomnianą grę, pojawiła się też gra o podobnych zasadach, ale w postaci jednoosobowej łamigłówki TU.

Łamigłówkę tą nazywa się kwadratem magicznym i można ja rozwiązywać z wykorzystaniem różnych liczb, ale najpopularniejszym jest właśnie  kwadrat z sumą 15.
Więcej o nim możecie przeczytać TU.
Zasady są bardzo proste ale rozwiązanie już takie nie jest.
Zadanie polega na rozmieszczeniu kafelków z liczbami 1-9 na planszy 3×3 w taki sposób, aby suma w każdym rzędzie, kolumnie oraz obu przekątnych wynosiła 15.
 
edukacyjne gry matematyczne
Jako, że nie jest to zadanie dla przedszkolaka, postanowiłam rozwiązać je wspólnie z synem. Na rozgrzewkę zaczęliśmy od tzw. kwadratu półmagicznego, w którym układamy sumę 15 tylko w rzędach i kolumnach, bez przekątnych. Poszło całkiem sprawnie 🙂
Na drugi ogień poszedł kwadrat magiczny i tu już łatwo nie było. Mieliśmy kilka podejść i w końcu się udało. Brawo my 😉

 

Jeśli chcemy żeby dziecko samo znalazło kompletne rozwiązanie to możemy ułatwić mu zadanie. Układamy na planszy kilka liczb, zostawiając przy tym wole miejsca do uzupełnienia.

 

Inne proste gry matematyczne, z wykorzystaniem kartki papieru:

Gra w kartofla

Gra w kreski z matematycznym twistem

Matematyczna gra w statki

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close