6 bierze zasady instrukcja

6 Bierze! (szósta bierze) to trzecia z serii małych karcianek wydanych niedawno przez Rebel. Wcześniej pisałam już o grach FasolkiSabotażysta. Wszystkie trzy gry są na rynku już od wielu lat i wciąż cieszą się niemalejąca popularnością.

 

Cel gry i punktacja

W czasie rozgrywki będziemy zagrywać karty, a od czasu do czasu pojawi się też konieczność dobrania rzędu zagranych kart. Naszym celem będzie takie manipulowanie kartami, aby na koniec gry mieć ich jak najmniej. A co najważniejsze, dobrane karty powinny mieć jak najniższą wartość punktową bo zwycięzcą zostanie gracz, który na koniec gry tych punktów będzie miał jak najmniej.

Na grę składa się zestaw kart o wartościach od 1 do 104. W zależności od swojej wartości, poszczególne karty dają nam różną liczbę punktów karnych. Większość kart jest warta jeden punkt. Karty będące wielokrotnością 5 dają nam dwa punkty, a wielokrotności 10 dają trzy punkty. Te, których wartości składają się z takich samych cyfr (np.33) to pięć punktów karnych. Jako, że liczba 55 składa się z takich samych cyfr, a dodatkowo jest wielokrotnością 5, daje nam aż siedem punktów karnych.

 

6 bierze zasady instrukcja

 

Przygotowanie

Karty tasujemy i rozdajemy każdemu z graczy po 10. Z pozostałych kart odkrywamy cztery i układamy na stole jedna pod drugą. Każda z nich stanowi początek rzędu, do którego gracze będą dokładać kolejne karty.

 

Rozgrywka

Rundę rozpoczynamy od tego, że wszyscy gracze wybierają jedną z trzymanych w ręku kart i zagrywają ją zakrytą na stole. Następnie równocześnie odkrywamy zagrane karty. Gracz, który położył kartę o najniższej wartości rozpoczyna drugi etap, czyli dokładanie kart do jednego z czterech dostępnych rzędów.

Kolejne dokładane karty muszą mieć wartość wyższą od tej, która leży w rzędzie jako ostatnia. Co więcej, kartę należy położyć w tym rzędzie, w którym wartość ostatniej karty jest jak najbardziej zbliżona do wartości karty, którą chcemy dołożyć. Przykład ilustruje poniższe zdjęcie. 37 ma wyższą wartość od wszystkich dotąd zagranych kart, jednak dołożymy ją do ostatniego rzędu, za 34 bo do tej liczby jest jej najbliżej.

6 bierze zasady instrukcja

 

Jeśli w którymś momencie zagrana karta staje się szóstą w rzędzie, to gracz zabiera wszystkie pięć leżących tam wcześniej kart i pozostawia tą świeżo dołożoną jako początek nowego rzędu. Wszystkie dobrane w ten sposób kart trafiają na nasz stosik. Na koniec gry podliczymy ile uzbieraliśmy za nie punktów karnych.

Inna sytuacja, w której będziemy zmuszeni dobrać wybrany rząd kart to ta, w której wartość zagranej przez nas karty jest niższa od wartości ostatnich kart w rzędach. Taką sytuację widzicie na poniższym zdjęciu.

 

6 bierze zasady instrukcja

 

Szczegółowe zasady znajdziecie tutaj 6 Bierze Instrukcja

 

Warianty

Gra posiada kilka dodatkowych wariantów (część to zmiany zaproponowane przez graczy), które w pewien sposób urozmaicają rozgrywkę, czyniąc ją bardziej taktyczną i odrobinę mniej losową.

Wariant taktyczny

Liczbę kart dostosowujemy do liczby graczy biorących udział w rozgrywce według zasady 10 x liczba graczy + 4 dodatkowe karty. Czyli w przypadku gry w cztery osoby będziemy korzystać z kart o wartościach 1-44. Taka zmiana daje trochę możliwości planowania, jeśli tylko uważnie śledzimy karty, które pojawiają się i znikają ze stołu.

Wariant profesjonalny

Karty dokładamy zarówno z prawej, jak i lewej strony rzędu, zachowując zasadę, że wartości muszą rosnąc od lewej do prawej. Tu również dokładamy kartę w miejsce, gdzie sąsiaduje z kartą o najbliższej wartości.

 

Podsumowanie

6 Bierze! to jedna z nielicznych gier, które oferują możliwość rozgrywki w większym gronie bo aż do 10 osób. Najciekawsze wydają się być rozgrywki w 4-6 osób i takie polecam najbardziej. W 2 osoby jest odrobinę za “luźno”, a powyżej 6 osób robi się trochę chaotycznie. Co nie zmienia faktu, że nawet przy maksymalnej liczbie graczy można się świetnie bawić. Gra ma proste zasady i to jest jej ogromną zaletą. Równie chętnie zagrają w nią dzieci, seniorzy czy grupa znajomych na imprezie. U nas 6 Bierze! ma swoje stałe miejsce w kolekcji, tuż obok Sabotażysty Fasolek.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-10
wiek: 8+
czas gry: 45 minut
zasady: bardzo proste

 

 

Recenzja gry 6 Bierze! powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close