podzielność przez 3

Podzielność przez 3 – gra matematyczna

przez admin

Wprowadzając kolejne zagadnienia matematyczne często spotykamy się z niechęcią ze strony dzieci. Nowy temat może wydawać im się nudny albo po prostu niezrozumiały. Czy jest zatem sposób, aby w interesujący sposób wprowadzić dzieci w temat podzielności liczb? Jeśli chodzi o podzielność liczb przez 3 to zdecydowanie tak. Niedawno trafiłam na prostą grę matematyczną, która może w ciekawy sposób wprowadzić do tego tematu.

 

Przygotowanie 

Do gry będziemy potrzebować tylko kartki i czegoś do pisania.

 

Zasady

Gracze na zmianę wpisują kolejne cyfry liczby dwunastocyfrowej z zachowaniem trzech zasad:

  • pierwsza cyfra może być dowolna;
  • po cyfrze 9 można wpisać dowolną cyfrę;
  • po cyfrze różnej od 9 można wpisać tylko cyfrę większą.

Jeśli finalnie otrzymana liczba będzie podzielna przez 3 to zwycięzcą zostaje gracz rozpoczynający. Jeśli zaś nie będzie podzielna przez 3 to wygrywa drugi z graczy.

 

Podzielność przez 3 – omówienie

Po rozgrywce warto postawić sobie dwa pytania.

  • Czy jest jakiś łatwy sposób, dzięki któremu sprawdzimy czy kolejne liczby powstające w wyniku dopisywania cyfr są podzielne przez 3?
  • Czy jest sposób aby zapewnić sobie wygraną?

Grę wypróbowałam z najstarszym synem. Pierwszą partię rozegraliśmy bez wcześniejszego wprowadzenia do tematu, a synowi pozwoliłam na korzystanie z kalkulatora.

Przed kolejną rozgrywką wytłumaczyłam mu zasadę, dzięki której w łatwy sposób sprawdził czy został spełniony warunek wygranej. Liczba jest podzielna przez 3, jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 3. Weźmy na przykład liczbę 248956891389. Suma jej cyfr to 72, czyli od razu widzimy, że i nasza przykładowa liczba jest podzielna przez 3.

Jest też sposób, aby gracz rozpoczynający zapewnił sobie wygraną. Jeśli zacznie od wpisania liczby 8 i w każdym kolejnym kroku będzie dopisywał tylko ósemki to drugi gracz będzie zmuszony wpisywać 9. Finalnie otrzymamy liczbę 898989898989, składającą się z 6 ósemek i 6 dziewiątek. Ich suma to 102, które jest podzielne przez 3.

Gra pochodzi z książki Miniatury Matematyczne nr 53 autorstwa Zbigniewa Bobińskiego, Piotra Nodzyńskiego i Mirosława Usckiego.

 

Polecane

Cechę podzielności przez 3 w przejrzysty sposób tłumaczy film na kanale Pi-stacja

Inne ciekawe gry matematyczne do wykorzystania w domu i na lekcjach znajdziecie TUTAJ

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close