Przeglądając publikacje na blogu z ostatniego roku zorientowałam się, że dawno już nie było żadnych logicznych układanek. Kiedyś regularnie jakieś wymyślałam czy drukowałam z zasobów dostępnych w Internecie. Myślę, ze warto do tego wrócić. Moje dzieci bardzo lubią tego typu aktywności, a podejrzewam że nie one jedyne. Poza tym wielkimi krokami zbliża się dzień składanki i łamigłówki. To kolejny argument za tym, żeby nadrobić zaległości w tym temacie.
Puzzle domino znalazłam na stronie Mathsticks. To prosta do wykonania łamigłówka, która jednak może być pewnym wyzwaniem, jeśli chodzi o jej ułożenie. Czasem zajmie to kilka minut, innym razem kilkanaście albo więcej. Nie ma reguły.
Zabawa polega na połączeniu kafelków w układ 2×3 w taki sposób, aby łączące się kamienie domino były dubletami. Oznacza to, że w miejscach, w których kafelki się łączą, obie strony kamienia domino muszą mieć taką samą wartość.
Poniżej znajdziecie plik puzzle domino w formacie pdf do druku. To wersja dla tych, którzy potrzebują większej liczby kopii np. do wykorzystania na lekcji matematyki. Osobiście zachęcam do stworzenia takich puzzli samodzielnie.
Puzzle domino do druku pdf
Wersja oryginalna zawiera warunek, że układ musi łączyć siedem dubletów o wartościach od 00 do 66. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć wariację na ten temat. Niech dzieci poeksperymentują i sprawdzą inne możliwości.
Czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę podczas układania puzzli? A może to kwestia przypadkowego łączenia kafelków, aż do skutku?
Czy jest więcej niż jedno rozwiązanie?
Czy wykorzystanie domino o tylko trzech różnych wartościach sprawi, że puzzle będą łatwiejsze do ułożenia?
Przedszkolak chce się przyłączyć do zabawy? Za cel niech obierze cztery kafelki w układzie 2×2.
Przy okazji podrzucam Wam kilka innych układanek diy, które pojawiły się na blogu.
Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.