układanka lego
Klocki Lego to jedna z najlepszych zabawek jakie kiedykolwiek powstały. U nas są w ciągłym użyciu, zarówno Lego jak i Duplo. O ile Lego musimy ukrywać na najwyższych półkach regałów przed niewprawnymi rączkami dwulatka, o tyle Duplo jest dostępne dla wszystkich. I o dziwo nawet 6 latek i jego matka chętnie po nie sięgają 😉
 

Jedną z naszych ulubionych zabaw jest tworzenie układanki na wzór Pentomino ale z elementami dowolnej wielkości i o rozmaitych kształtach. Zabawa uczy cierpliwości, doskonali spostrzegawczość i orientację przestrzenną.

Układamy na zmianę. Ja buduję łamigłówkę, a syn układa. Później on tworzy zadanie dla mnie. Oczywiście stara się, żeby było wyjątkowo trudne i czasem kończy się tym, że oboje zapominamy kto dla kogo stworzył łamigłówkę. Ostatecznie siadamy wtedy razem i kombinujemy do skutku.  

Tak wygląda wersja łatwiejsza

duplo układanka
układanka lego

A tak trudniejsza

łamigłówki z klocków
Stopień trudności zależy od kilku rzeczy:
– wielkości naszej układanki
– wielkości poszczególnych elementów
– kształtu elementów (nie da się ukryć, że zestaw kwadratów i prostokątów będzie łatwiej umieścić w ramkach niż elementy o wymyślnych kształtach).
 
Warto też pomyśleć nad strategią, która dla nas często jest oczywista, a dzieci nie zawsze są w stanie dojść do niej same.

Na co warto zwrócić uwagę? 

Dobrze jest układać elementy w taki sposób, aby stopniowo zapełniać naszą ramkę od jednej strony. Po ułożeniu kilku elementów w przypadkowych miejscach może się okazać, że przestrzenie jakie zostały do uzupełnienia tworzą masę nieregularnych kształtów, a takie trudno wypełnić.
 
Zaczynamy od układania większych elementów. Na koniec mniejsze łatwiej jest dopasować w pozostałe wolne miejsca. 
To takie moje spostrzeżenia, ale jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki to podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

układanka lego

 

Zabawa jest bardzo uniwersalna, doskonale bawią się przy niej 5 latek, 6 latek i matka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić małą ramkę z trzema prostymi elementami i podsunąć ją 3 latkowi 🙂
 
 
 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

2 komentarze

bb 28 lutego, 2019 - 8:08 am

Pentomino marzy mi się od lat, chyba w końcu zrobię sama własną wersję lego.

Odpowiedz
Dzieciaki z potencjałem 28 lutego, 2019 - 9:34 am

Najpierw frajda z budowania a potem zabawa w układanie 🙂 Czego chcieć więcej?!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close