Azul: Mistrz czekolady recenzja

Azul: Mistrz czekolady

przez admin

Azul: Mistrz czekolady to limitowana edycja abstrakcyjnej gry logicznej Azul. Nowe wydanie oparte jest na zasadach pierwszej, klasycznej wersji gry, która jest jedną z najbardziej pożądanych gier w swojej kategorii. Cała seria składa się w tej chwili z pięciu tytułów i czuję, że autor gry, Michael Kiesling nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

Zawartość

Wykonanie gry jest na najwyższym poziomie. Komponenty są solidne i cieszą oko. Z resztą cała seria słynie przede wszystkim z przeuroczych kafelków, pobrzękujących w dołączonym do gry lnianym woreczku 🙂

Nie inaczej jest w tym przypadku. Najważniejszym elementem gry są kafelki, a dokładnie 100 przepięknych żywicznych płytek, do złudzenia przypominających praliny. Ponadto w pudełku znajdziemy 4 plansze graczy, 9 dwustronnych żetonów fabryk i kilka dodatkowych drobiazgów.

 

Azul: Mistrz czekolady recenzja

 

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje swoją planszę oraz znacznik punktacji, który należy położyć na początku toru punktacji. Na środku stołu rozkładamy okrągłe płytki fabryk, z których będziemy dobierali kafelki czekoladek. Na każdej płytce kładziemy 4 kafelki wylosowane z woreczka. Po takim przygotowaniu, możemy przystąpić do rozgrywki. 

W swoim ruchu pierwszy gracz dobiera z wybranej płytki wszystkie kafelki w jednym kolorze. Dobrane kafelki należy położyć w wybranej linii kolorów na swojej planszy. Reszta kafelków trafia na środek stołu do wspólnej puli. 

Azul: Mistrz czekolady recenzja

Kolejni gracze mogą, podobnie jak gracz pierwszy, dobrać płytki z jednej z fabryk lub spomiędzy tych leżących we wspólnej puli.

Kiedy wszystkie kafelki zostaną dobrane, gracze uzupełniają swoje pudełka czekoladek o te, których udało im się uzbierać wystarczająco dużo, aby zapełnić nimi całe linie kolorów. 

Po każdej rundzie następuje zliczanie punktów za kafelki czekoladek, które są ułożone w pudełku. Gracze otrzymują dodatkowe punkty za czekoladki, które sąsiadują z innymi w linii pionowej lub poziomej.

 

Azul: Mistrz czekolady recenzja

 

Gra kończy się w rundzie, w której choć jeden gracz wypełni czekoladkami cały rząd w swoim pudełku. Wtedy zliczamy również dodatkowe punkty za wszystkie wypełnione wiersze, kolumny i skompletowane praliny. Wygrywa osoba, która ma najwięcej punktów.

 

Warianty

Gra zawiera dwa dodatkowe warianty, które w przyjemny sposób urozmaicają rozgrywkę. Odwrotna strona planszy gracza pozwala trochę utrudnić rozgrywkę poprzez brak przypisanych do planszy kolorów i jednoczesne wymagania co do sposobu rozłożenia pralinek. Z kolei plansze warsztatów na odwrocie posiadają ikony, informujące nas o dodatkowych warunkach, jakie należy spełnić, korzystając z wybranej płytki.

 

Podsumowanie

Klasyczny Azul i jego odpowiednik Azul: Mistrz czekolady będą doskonałym wyborem dla początkujących graczy, którzy lubią abstrakcyjne gry logiczne.
Zasady gry są na tyle zrozumiałe, że poradzi sobie z nimi każdy, niezależnie od doświadczenia planszówkowego, ponadto samo tłumaczenie reguł gry to dosłownie kwestia pięciu minut.

Do rozgrywki możecie zaprosić dzieci od 8 roku życia, babcie, ciocie… i gwarantuję, że wszyscy będą się równie dobrze bawić. Co więcej, doświadczeni gracze też sięgną po ten tytuł, kiedy przyjdzie ochota na coś lżejszego.

Dla mnie niewątpliwie czekoladowa wersja będzie tą, po którą będę sięgać częściej, niż po klasyczną. Lubię nacieszyć oko podczas gry, a Mistrz czekolady poza przyjemną rozgrywką zapewnia też doskonałe doznania wizualne.

Azul: Mistrz czekolady recenzja

Wariant solo

Na koniec jeszcze informacja dla osób grających solo. Oryginalna wersja gry nie przewiduje wariantu dla jednego gracza. Ale jak większość cenionych planszówek i Azul doczekał się fanowskich wariantów solo, które możecie znaleźć na stronie BGG. Warianty te pierwotnie przeznaczone były do gry klasycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zaimplementować je i do tej wersji.

 

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas gry: 30-45 minut
zasady: proste

 

 

Recenzja gry Azul: Mistrz czekolady powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close