Gra w Pana

Gra w Pana

przez admin

Jeśli grywaliście w dzieciństwie w karty to z pewnością będziecie pamiętać takie gry jak Makao, Kuku czy Remik. Poza nimi jedną z najpopularniejszych gier była też gra w Pana. Możecie ją znać również pod nazwami Inteligent lub Historyczny Upadek Japonii.

Pan to gra karciana, przeznaczona dla 2-4 graczy. Do gry wykorzystamy tradycyjne karty o wartościach od 9 do asa.

 

Gra w Pana – zasady

Karty tasujemy i rozdajemy każdemu z graczy po równo.

Pierwszy ruch należy zawsze do osoby, która ma 9 kier. Jest to karta, która jako pierwsza trafia na stos kart odrzuconych. Kolejne karty odrzucają gracze siedzący na lewo od gracza rozpoczynającego (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

W swojej turze możemy odrzucić jedną lub cztery karty o takiej samej wartości. Ta zasada dotyczy też gracza rozpoczynającego, który w swoim pierwszym ruchu może odrzucić wszystkie cztery 9.

Kolejne karty odrzucane na stos muszą mieć taką samą lub większą wartość od karty, która leży na jego wierzchu. Np. na waleta możemy położyć innego waleta, damę, króla lub asa.

Jeśli gracz nie ma możliwości dołożenia karty zgodnie z tą zasadą lub po prostu nie chce żadnej z posiadanych kart odrzucić, musi pobrać ze stosu 3 wierzchnie karty. Jeśli na stosie znajdują się trzy karty lub mniej, pobiera wszystkie poza 9 kier. Na tym kończy się jego tura.

Gracze dążą do pozbycia się wszystkich kart z ręki. Gramy do momentu, aż w grze pozostanie ostatni gracz z kartami na ręce. Zdobywa on literkę “P”. 

Może się zdarzyć sytuacja, w której nie ma przegranego. Dzieje się tak w przypadku, gdy ostatni gracz może wyłożyć wszystkie swoje karty za jednym razem (na ręce ma jednego lub cztery asy).

Ostatecznie gra kończy się w momencie, gdy ktoś uzbiera komplet liter “PAN”.

 

Wariant

Gra w Pana ma niezwykle proste zasady, posiada także kilka wariantów, które nieznacznie zmieniają rozgrywkę.  W jednym z nich gracze mogą odrzucać trzy karty tej samej wartości, pod warunkiem, że czwarta z kart znajdujących się w talii leży na stosie kart odrzuconych. Inny wariant mówi o możliwości odrzucenia trzech kart w dowolnym momencie, pod warunkiem, że będą równe lub starsze od tych leżących na stosie.

 

Poniżej znajdziecie inne tradycyjne gry karciane:

Remik – zasady gry

Gra w Szpaki

Gra karciana w oczko

A jeśli macie ochotę przypomnieć sobie zasady gry w Pana w praktyce, albo nie macie towarzystwa do rozgrywki, to odsyłam do gry online.

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close