Draftozaur dodatki

Draftozaur dodatki: Pterodaktyle i Plezjozaury

przez admin

Draftozaur to jedna z bardziej popularnych prostych, rodzinnych gier planszowych. Pod koniec roku doczekała się dwóch dodatków, które w nienachalny sposób wprowadzą do gry urozmaicenie. Przy okazji sprawią, że rozgrywka stanie się nieco bardziej wymagająca.

 

Zawartość

Mimo, że mamy tu dwa dodatki w dwóch osobnych pudełkach, to nie są one dostępne w sprzedaży osobno. Ciekawy zabieg, którego do końca nie rozumiem, ale z pewnością ma swoje uzasadnienie.

Oba dodatki do gry Draftozaur doskonale komponują się z podstawową wersją gry. Wszystkie trzy pudełka ustawione obok siebie tworzą jeden obraz, a co najważniejsze podobnie rzecz się ma z planszami. Tą z Pterodaktylami dokładamy nad planszą główną, a Plejozaury łączą się z nią w dolnej części, przedłużając bieg rzeki.

W zestawie poza planszami otrzymujemy dwa dodatkowe gatunki dinozaurów, tytułowe Pterodaktyle i Plezjozaury. Drewniane figurki zachwycają starannością wykonania, podobnie jak te z podstawowej wersji gry.

Draftozaur dodatki

Przygotowanie

Do gry możemy wykorzystać tylko jeden wybrany dodatek lub oba jednocześnie. Na początek zachęcam do wypróbowania tylko jednego z nich. Pozwoli to powoli podnosić stopień trudności gry.

Warto też pamiętać o tym, że do dyspozycji mamy dwie strony planszy. Przy pierwszych rozgrywkach najlepiej korzystać z tej łatwiejszej.

 

Draftozaur dodatki

 

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje planszę główną i planszę dodatku. W zależności od wybranego dodatku, dokładamy ją powyżej lub poniżej planszy głównej.

Nowe dinozaury dokładamy do woreczka w liczbie zależnej od liczby graczy. W przypadku Pterodaktyli dodatkowo każdy z graczy przed rozgrywką losuje dwa dinozaury i umieszcza je w wybranych gniazdach na swojej planszy.

Na początku rundy gracze losują po 6 lub 7 dinozaurów (zależnie od dodatku), a następnie dokładają po jednym w wybranym miejscu na swojej planszy. Pozostałe dinozaury przekazują kolejnemu graczowi. Rozgrywka przebiega w taki sam sposób, jak ta w wersji podstawowej, z jednym wyjątkiem. Dinozaury z dodatków umieszczamy tylko w przypisanych im miejscach. Plejozaury trafiają na rzekę, a Pterodaktyle do gniazd.

Instrukcję i szczegółowe zasady dodatków znajdziecie na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

Draftozaur recenzja

 

Podsumowanie

Oba dodatki wprowadzają nieznaczne zmiany w rozgrywce. Są one jednak wystarczające, aby wpłynąć na zmianę taktyki i tym samym urozmaicić rozgrywkę. Plejozaury umieszczone na rzece mogą być ciekawą inwestycją. Jeśli uda nam się je tam umieścić w odpowiedniej kolejności, przyniosą nam sporo punktów. Pterodaktyle z kolei dają graczom nie tylko możliwość punktowania, ale i korzystania z dodatkowych bonusów.

Rozgrywka z wykorzystaniem dodatków jest angażująca, przyjemna i wciąż na tyle prosta, że można do niej zaprosić młodszych lub mniej doświadczonych graczy. Pterodaktyle i Plezjozaury wprowadzają pewien powiew świeżości do gry. To wciąż stary dobry Draftozaur, ale jeśli gracie często to z pewnością takie urozmaicenie sprawi Wam sporo frajdy. 

 

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 2-5
wiek: 8+
czas gry: 35 minut
zasady: proste

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przekazało dodatki do gry Draftozaur w celach recenzenckich.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close