zagadki matematyczne z odpowiedziami

Zagadki matematyczne z odpowiedziami

przez admin

Umiejętność rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia jest przydatna w prawie każdej sytuacji życiowej, a łamigłówki pomagają nam rozwijać te umiejętności. Różne zadania wymagają od nas innego podejścia do ich rozwiązywania. Dzięki temu uczymy się, jak pracować metodą prób i błędów, formułować i testować teorie oraz jak zmieniać ścieżki, jeśli te obrane okażą się błędne.

W ramach codziennej dawki ćwiczeń umysłowych podrzucam zagadki matematyczne z odpowiedziami, które znajdziecie na końcu strony. Mam nadzieję, że będą dla Was ciekawym urozmaiceniem.

Wśród poniższych zadań znajdziecie takie, które mają więcej niż jedną prawidłową odpowiedź. To pokazuje jak wiele zależy od podejścia do problemu i otwartości na różne argumenty.

Zagadki pojawiają się regularnie w każdy niedzielny wieczór na moim Fanpage na FB oraz na Instagramie. Jeśli chcecie być na bieżąco to zachęcam do śledzenia mnie w mediach społecznościowych. Co jakiś czas wszystkie opublikowane zadania będą się pojawiać zbiorczo w formie artykułu na blogu. Zajrzyjcie też do wcześniejszego artykułu ze zbiorem Trudnych zagadek matematycznych.

 

Zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 1

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 2

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 3

 • Zagadka 4

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 5

 • Zagadka 6

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 7

 • Zagadka 8

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 9

 • Zagadka 10

zagadki matematyczne z odpowiedziami

 • Zagadka 11

Odpowiedzi:

1. 

2. 6 + 11 + 13 = 30

3. 46

Suma oczek na przeciwległych ścianach kostki to zawsze 7. Dzięki tej wiedzy możemy wyliczyć ile jest niewidocznych oczek na każdej z kostek. Można też pójść na skróty i obliczyć od razu całość. Na kostce jest 3×7 oczek czyli 21. Mamy trzy kostki więc w sumie 63 oczka. Widocznych jest 17 więc 63 – 17 = 46

4. Każda z odpowiedzi może być prawidłowa. Zależy jak zinterpretujemy zadanie i od którego miejsca zaczniemy obliczenia.

a) 1 

Zaczynamy od 1, a każdą kolejną mnożymy przez 4. 

1×4=4 i 4×4=16 i 16×4=64

b) 256 

Zaczynamy od 4, a każdą kolejną mnożymy przez 4

c) 8

4 do potęgi 2 to 16, a 8 do potęgi 2 to 64

5. 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12=78 : 3 = 26

6. 7 + 3 x 4 = 19

7.

8.

9. Odpowiedź c)2

10. 35kg

Aby uargumentować odpowiedź możemy posłużyć się następującymi stwierdzeniami:

Ustawiamy liczby w kolejności rosnącej i do każdej dodajemy 9. 

Ustawiamy liczby w kolejności rosnącej. Dzięki temu zabiegowi zauważymy, że w każdej kolejnej dziesiątki się zwiększają, a jedności zmniejszają o jeden.

Suma cyfr we wszystkich pozostałych walizkach to 6.

11. Aby otrzymać brakującą liczbę, dodajemy wartości w kulach różowych i odejmujemy od nich wartość z szarej. 1 + 6 – 2 = 5

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś w jakiś sposób docenić moją pracę, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close