Azul: Witraże Sintry recenzja

Azul: Witraże Sintry

przez admin

Azul: Witraże Sintry to kolejna już odsłona uznanej serii gier planszowych autorstwa Michaela Kieslinga. W tej edycji gracze wcielają się w mistrzów witrażu, których zadaniem jest ozdobienie okien pałacu w Sintrze taflami szkła, tworząc kunsztowne wzory, które zachwycą króla Portugalii Manuela I.

Gra opiera się na znanej z klasycznej wersji gry mechanice dobierania płytek. Jednak już sposób układania ich na planszy i punktowanie są zupełnie inne. Podczas rozgrywki zdecydowanie czujemy, że znacznie różni się ona od tej, którą znamy z klasyka. To dwie zupełnie różne gry.

Abstrakcyjna gra logiczna

 

Komponenty i wykonanie

W pudełku znajdziemy kolorowe, półprzezroczyste płytki, przypominające szklane elementy witrażu, które są nie tylko estetyczne, ale i solidnie wykonane. Płytki te są z resztą znakiem rozpoznawczym całej serii. Modułowe plansze graczy składają się z dwustronnych elementów, umożliwiających różnorodne konfiguracje i zwiększających regrywalność. W zestawie dostajemy też materiałowy woreczek do losowego dobierania płytek i pudełko na wykorzystane płytki, które nie jest elementem niezbędnym, ale miłym dodatkiem. Kartonowe warsztaty dostawców szkła, z których gracze będą pobierać płytki podczas rozgrywki wykonane są z grubej tektury i z pewnością długo posłużą. Niestety tego samego nie można powiedzieć o planszy punktacji, która jest dość cienka. To jednak drobiazg w skali pozostałych świetnej jakości elementów.

Azul: Witraże Sintry recenzja

 

Zasady gry

Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez układanie kolorowych płytek na swojej planszy witrażu. Rozgrywka toczy się przez sześć rund, z których każda składa się z fazy pobierania płytek oraz ich układania.

W fazie pobierania gracze na zmianę wybierają płytki z warsztatów lub centralnej puli. Starają się tym samym dobrać odpowiednie kolory pasujące do ich witraży. Następnie, w fazie układania, umieszczają je w wybranych kolumnach swojej planszy, zgodnie z pozycją pionka witrażysty. Kluczowym elementem jest zarządzanie ruchem witrażysty, który porusza się w prawo, a jego cofnięcie na początek planszy wiąże się z wykorzystaniem na ten ruch całej swojej tury.

Po wypełnieniu kolumny gracz otrzymuje punkty i może obrócić ją na drugą stronę lub usunąć z gry, jeśli uzupełnił już obie strony. Dodatkowo, każda runda premiuje określony kolor płytek, co wpływa na decyzje graczy dotyczące wyboru i układania elementów.

Azul: Witraże Sintry recenzja

 

Wrażenia z rozgrywki

Azul: Witraże Sintry zachwyca estetyką wykonania. Kolorowe, szklane płytki nie tylko cieszą oko, ale również dodają grze elegancji i klimatu. Modułowe plansze graczy zapewniają różnorodność i sprawiają, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna.

Mechanika gry jest intuicyjna, z łatwością radzą sobie z nią początkujący gracze czy starsze dzieci. Zarządzanie ruchem witrażysty oraz decyzje dotyczące wyboru płytek i kolumn do wypełnienia wymagają od nas odrobiny kombinowania, a przede wszystkim taktycznego myślenia. Niewiele tu miejsca na długoterminowe strategie, ze względu na nieprzewidywalność pojawiania się koloru nowych płytek w kolejnych rundach. A i decyzje podejmowane przez innych graczy znacząco wpływają na dostępność płytek, a co za tym idzie możliwości jakie nam pozostawiają.

Gra skaluje się dobrze przy każdej liczbie uczestników. W rozgrywkach dwuosobowych mamy większą kontrolę nad sytuacją na planszy, podczas gdy przy większej liczbie graczy pojawia się więcej interakcji i nieprzewidzianych zwrotów akcji.

Azul: Witraże Sintry recenzja

Podsumowanie

Azul: Witraże Sintry to udana kontynuacja serii, która wprowadza nowe mechaniki i odświeża rozgrywkę znaną z pierwszej części. Piękne wykonanie, proste zasady oraz szczypta interakcji miedzy graczami sprawią, że gra przypadnie do gustu szerokiemu gronu odbiorców. W naszym przypadku doskonale sprawdza się jako gra rodzinna. Również początkujący gracze nie będą mieli najmniejszych problemów z opanowaniem niezwykle przystępnych zasad. A co z doświadczonymi graczami? Ja zaliczam się do ich grona i bawię się przy grze równie dobrze jak moi mniej doświadczeni współgracze. Jeśli więc szukasz nieskomplikowaniej gry logicznej o wysokiej regrywalności i atrakcyjnym wyglądzie, Azul: Witraże Sintry z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

wydawnictwo: Rebel
liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas gry: 30-45 minut
zasady: proste

 

Inne gry z serii Azul, których recenzje znajdziecie na blogu: Azul: Mistrz czekoladyAzul: Letni Pawilon, Azul: Pojedynek

 

 

Recenzja gry Azul: Witraże Sintry powstała we współpracy z wydawnictwem Rebel.

Treść recenzji to moja prywatna opinia, wydawnictwo nie miało na nią wpływu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close