gra diy utrwalająca mnożenie

Kropki i kwadraty z mnożeniem

Matematyczna gra DIY

przez Dzieciaki z potencjalem
Na fali zainteresowania grą Kropki i kwadraty – gra z dodawaniem i odejmowaniem, powstała kolejna gra bazująca na tej samej mechanice. Tym razem będziemy ćwiczyć mnożenie.
 

Do zabawy potrzebujemy czegoś do pisania, kart o wartościach 1(as) do 10 oraz planszy do gry, którą znajdziecie do pobrania w dole wpisu.

Jak gramy

 
Wybieramy planszę z interesującymi nas działaniami oraz pisaki w dwóch kolorach, po jednym dla każdego z graczy.
 
Gracze na zmianę wykonują następujące działania: 
– dobierają kartę z zakrytego stosu  
– mnożą wylosowaną wartość przez liczbę przypisaną do danej planszy
– zaznaczają swoim kolorem jeden z odcinków przylegających do otrzymanego wyniku
– jeśli graczowi uda się zamknąć kwadrat to zaznacza go swoim kolorem
 
Celem jest zamknięcie jak największej liczby kwadratów.

Gramy do momentu aż wyczerpią się karty ze stosu, wtedy podliczamy który z graczy zamknął więcej kwadratów.

tabliczka mnożenia ćwiczenia, na zdjęciu plansza do gry a na niej zaznaczona pierwsza linie przy liczbie dwanaście oznaczająca wynik mnożenia wylosowanej karty sześć przez dwa
Ja nasze plansze laminuję, bo znam swoje dzieci i wiem, że na jednej partii się nie skończy. Używając pisaków suchościeralnych, gra może nam dłużej posłużyć. Jeśli korzystamy z gry w szkole, dzieci po zakończonej partii mogą zetrzeć zaznaczone linie i wymienić się planszami. 
 

Plansze do pobrania

Każda z dostępnych plansz to osobna gra, utrwalająca mnożenie przez konkretną liczbę. Ja tak właśnie wprowadzam tabliczkę mnożenia, nie całą na raz ale etapami. Najpierw mnożenie przez 2, potem 10 i 5. Po to żeby dzieci zrozumiały zależności i opanowały te najprostsze działania co da im pewność siebie i nie zniechęci do dalszej nauki.
 
Ta metoda sprawdza się u nas, dzieci mają jeszcze czas na opanowanie całości i dzięki temu ze spokojem, od czasu do czasu gramy i bawimy się, ucząc przy okazji. Idziemy małymi kroczkami do przodu.
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close