liczby dwucyfrowe

Gra matematyczna – liczby dwucyfrowe

przez admin

Dla mojego starszego przedszkolaka przygotowałam prostą grę matematyczną, która pozwoli mu utrwalić znajomość liczb w zakresie do 100 oraz ich umiejscowienie względem siebie. Te umiejętności dobrze jest też ćwiczyć, wykorzystując tablicę setki. Kilka pomysłów na zabawy matematyczne z tablicą znajdziecie tutaj Brakujące liczby oraz Brakujące liczby cz.2

Ale wróćmy do dzisiejszej gry. Może w niej brać udział dwóch i więcej graczy. Dolna granica wieku to jakieś 6-7 lat, w zależności od umiejętności dzieci.

 

Przygotowanie

Do zabawy będziemy potrzebować kartek oraz czegoś do pisania dla każdego z graczy. Ponadto niezbędne będą dwie kostki dziesięciościenne lub talia kart, z której wybieramy wszystkie karty wartościach 2-9 oraz asy, które zastąpią jedynki.

Każdy z graczy rysuje na swojej kartce 10 pól ułożonych w linii. W pierwszym polu pisujemy liczbę 10, a w ostatnim 100. Poniżej możecie pobrać planszę do gry ze skróconym opisem zasad.

 

Liczby dwucyfrowe – plansza

liczby dwucyfrowe

Cel gry

Gracze na zmianę rzucają dwiema kostkami lub dobierają dwie karty z talii. Z wylosowanych liczb z zakresu 1-9 będą tworzyć liczby dwucyfrowe. Następnie wybraną liczbę wpiszą w jednym z dostępnych pól. 

Należy jednak pamiętać o najważniejszej zasadzie gry. Liczby wpisywane w każdym kolejnym polu na planszy muszą być większe od poprzednich. O ile na początku gry nietrudno będzie znaleźć miejsce dla wylosowanych liczb, o tyle pod koniec okaże się to problematyczne.

Jeśli wylosowane wartości nie pozwolą na stworzenie liczby, którą można wpisać w dostępnych polach, to gracz traci kolejkę. Tę sytuację dobrze ilustruje poniższe zdjęcie. Gracz mógłby stworzyć 26 lub 62, ale żadnej z tych liczb nie może wpisać na planszy.

liczby dwucyfrowe

Gramy do momentu, aż jeden z graczy uzupełni wszystkie swoje pola. Będzie to oznaczało jego wygraną. Jeśli jednak gracze zakończą grę w tej samej rundzie, to zwycięzcą zostanie gracz, który uzyskał większą sumę liczb. Ten warunek powinien wpłynąć na liczby wybierane przez graczy w czasie rozgrywki. Jeśli więc wylosowaliśmy liczby 5 oraz 6 i mamy możliwość wpisania zarówno 56 jak i 65, to warto wykorzystać tę większą liczbę. W razie remisu da nam to dodatkowe 9 punktów.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close