w co grać na plaży

Seega – gra strategiczna dla dwóch osób

przez admin

Seega to egipska gra strategiczna dla dwóch graczy. Wzmianki o niej można znaleźć już w publikacjach z pierwszej połowy XIX wieku. Jeśli interesuje Was jej historia to szerzej przeczytacie o niej na stronie Ancientgames.

 

Przygotowanie

Stworzenie podręcznej DIY wersji gry jest niezwykle proste. Będziemy do tego potrzebować kartki papieru, czegoś do pisania oraz 24 znaczniki (po 12 w dwóch kolorach).

Za znaczniki posłużyć mogą nakrętki po napojach, które wykorzystuję do większości naszych gier DIY. Równie dobrze sprawdzą się do tego klocki czy żetony. Co więcej, możemy w nią zagrać na plaży czy campingu. Wtedy planszę rysujemy na piasku, a za piony posłużyć mogą kamienie i patyki, czy muszelki.

 

Rozgrywka

  • Każdy z graczy dysponuje 12 pionami w swoim kolorze, które trzyma poza planszą.

gry na wakacje

  • Wybrany gracz rozpoczyna ruch od umieszczenia dwóch swoich pionów w dowolnych miejscach na planszy, z wyłączeniem środkowego pola. To samo w swoim ruchu wykonuje drugi gracz itd. Pole środkowe musi pozostać wolne, aż do końca fazy ustawiania pionów.

w co grać na plaży

  • W kolejnej fazie gracze naprzemiennie przesuwają jeden ze swych pionów na sąsiednie wolne pole w poziomie lub pionie (włączając w to pole środkowe). Gracze dążą do “złapania” piona przeciwnika pomiędzy dwa swoje piony w poziomie lub pionie.  Złapanego piona usuwamy z planszy.

tradycyjne gry planszowe

  • Gdy w jednym ruchu gracz zdoła złapać jednocześnie kilka pionów przeciwnika, wszystkie one zostają usunięte z planszy.

w co grać na plaży

  • Jeśli gracz sam umieści swój pion pomiędzy dwoma pionami przeciwnika, to takiej sytuacji nie uznajemy za bicie.

dawne gry planszowe

  • Jeśli gracz nie ma możliwości ruchu bo wszystkie jego piony są zablokowane, to przeciwnik wykonuje kolejny ruch.
  • Gracze dążą do usunięcia z planszy wszystkich pionów przeciwnika. Kto dokona tego jako pierwszy, wygrywa.

 

Warianty

  • Do gry można tez wykorzystać planszę 7×7 lub 9×9 i odpowiednio 48 lub 80 pionów. Powiększenie obszaru gry sprawi, ze rozgrywka będzie trwała dłużej.
  • Środkowa komórka jest zawsze “bezpiecznym miejscem” i nie można zbić znajdującego się tam piona.

 

Inne gry strategiczne DIY:

Pong Hau Ki – prosta gra strategiczna

Five Field Kono

Młynek

Three Men’s Morris – gra strategiczna dla dwóch osób

Tandemy

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Related Posts

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close