matematyczna gra z dodawaniem

Duże sumy – matematyczna gra z dodawaniem

przez Dzieciaki z potencjalem

Chciałabym Wam dziś pokazać pewną bardzo ciekawą zabawę matematyczną, o prostych zasadach, wymagającą jednak przemyślanej strategii. A do zabawy wystarczy nam tylko kartka papieru i coś do pisania.

 

Przygotowanie i zasady

Na początek rysujemy na kartce tabelę 3×3 (jak do gry w kółko i krzyżyk).

Zaczynamy od wybrania dowolnej komórki w tabeli i wpisania w niej liczby, która jest sumą liczb z sąsiadujących z nią komórek (w poziomie, pionie i na ukos). Jeśli wszystkie sąsiadujące komórki są puste to wpisujemy 1. 

matematyczna gra z dodawaniem

Jak łatwo się domyślić, naszą początkową liczbą będzie oczywiście 1.

Dalej jednak, wpisywane liczby zaczną się różnić, w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się umieszczać kolejne z nich.

matematyczna gra z dodawaniem

Celem jest wpisanie finalnie jak największej liczby w ostatniej dostępnej komórce.

Cała zabawa polega na tym, aby podejmować kolejne próby i porównywać otrzymane wyniki, a ostatecznie znaleźć strategię, która pozwoli zmaksymalizować nasz wynik.

matematyczna gra z dodawaniem

Warianty

✦ A może by tak odwrócić cel zabawy? Starajmy się tak uzupełniać tabelę, aby ostatnia wpisana liczba była jak najmniejsza.

✦ Kiedy już uporamy się z tabelą 3×3, warto spróbować też z większą np. 4×4 lub nawet 5×5 (tu spodziewajcie się już naprawdę dużych liczb).

✦ Zabawa przeznaczona jest dla jednej osoby, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dwie osoby równocześnie działały na swoich planszach, a na koniec porównały wyniki.

✦ Innym pomysłem jest rozegranie partii na wspólnej planszy (każdy z graczy ma swój kolor). Na koniec gracze sumują wszystkie wpisane przez siebie liczby. Aby wyrównać szanse, należy rozegrać dwie partie, tak by każdy z graczy mógł rozpoczynać rozgrywkę. Zwycięzcą zostaje gracz, który po dwóch partiach osiągnie większy wynik.

Oryginalny  pomysł na tę matematyczną  zabawę  pochodzi  ze  strony  dziennika  Le Monde, a trafiłam na niego poprzez blog Dr Mike’s.

 

Zachęcam do zapoznania się z innymi matematycznymi grami z dodawaniem, jakie dotychczas znalazły się na blogu

Równe sumy – gra z dodawaniem

Połącz sumę 10

Zbuduj królestwo – gra z dodawaniem do 10

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close