nowa gwinea recenzja

Nowa Gwinea – gra logiczna dla całej rodziny

przez admin

Nowa Gwinea to najnowsza gra autora Papui i bestsellerowej serii gier logicznych Ubongo. Czy kolejny tytuł stworzony przez Grzegorza Rejchtmana wciąż trzyma poziom? 

Zawartość

  • 32 dwustronne plansze zadań;
  • 48 kafelków chat;
  • 4 żetony punktów;
  • 1 tor punktacji;
  • 4 pionki;
  • 1 kostka;
  • instrukcja.

Wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości i z pewnością przetrwają liczne rozgrywki. Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają elementy z wspomnianej już wcześniej Papui. W obu grach mamy podobne planszetki, kafle i tor punktacji w kształcie koła.  

 

Cel gry

W trakcje rozgrywki gracze mają za zadanie umieszczać kafelki chat (kształty w stylu tetris) na planszy w taki sposób, aby zakrywać widniejące na niej źródła wody oraz krzewy. Należy jednak przestrzegać kilku zasad:

  • rozgrywkę zaczynamy od wskazanego miejsca startowego (totemu);
  • nie wolno zakrywać innych symboli totemu;
  • kafle chat muszą się stykać ze sobą narożnikami.

gra logiczna Nowa Gwinea

 

Przygotowanie

Przed rozgrywką należy przygotować plansze zadań. Są one dwustronne i posiadają dwa stopnie trudności. Gracze wspólnie decydują który wariant wybierają. Jeśli jednak w rozgrywce będą brali udział zarówno gracze bardziej, jak i mniej zaawansowani (lub dzieci), to warto trudniejsze zadania podsunąć graczom z doświadczeniem, a te łatwiejsze graczom początkującym.  Dzięki temu wyrównamy szanse, a rozgrywka będzie dla wszystkich równie satysfakcjonująca. 

Każdy z graczy bierze zestaw kafelków chat w wybranym kolorze oraz odpowiadający im kolorystycznie pionek.

Na środku ustawiamy tor punktacji, a pionki graczy na polach startowych.

 

Nowa Gwinea recenzja

Rozgrywka

Każdy z graczy dobiera po jednej planszy i układa przed sobą “aktywną” stroną do dołu. Wybrany gracz rzuca kostką, która wskaże pole startowe. To z tego punktu zaczniemy układanie kafli na planszy.

Na sygnał gracze równocześnie odwracają swoje plansze i zaczynają dokładać na nich kolejne kafelki wiosek (można je obracać i przekręcać).

Gracze dążą do zakrycia wszystkich źródeł wody i możliwie największej liczby krzewów. Runda kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zakryje wszystkie widniejące na jego planszy źródła wody.
Punkty przyznawane są wszystkim graczom w zależności od liczby zakrytych przez nich źródeł oraz dodatkowo gracz, który zakończył rundę, otrzymuje punkty za zakryte krzewy.
Gra trwa 9 rund, po których podliczamy punkty.

nowa gwinea recenzja

 

Podsumowanie

Sporą zaletą tego tytułu, jest możliwość mierzenia się z zadaniami w pojedynkę, dzięki temu Nowa Gwinea z powodzeniem zastąpi klasyczne łamigłówki. Ponadto uniwersalność gry i możliwość dostosowania poziomu trudności rozgrywek do poziomu graczy sprawia, że równie dobrze bawią się przy niej zarówno dzieci, rodzice, jak i dziadkowie.

Jeśli lubicie gry logiczne to zarówno Nowa Gwinea, jak i Papua powinny Wam przypaść do gustu. Ale nie będę ukrywać, zupełnie nie widzę sensu posiadaniu obu tych gier. Są zbyt do siebie podobne. Wystarczy, że będziecie mieć w kolekcji jedną z nich.

Którą więc wybierzecie? Ja stawiam na Nową Gwineę.

 

wydawnictwo: Egmont
liczba graczy: 1-4
wiek: 8+
czas gry: 25 minut
zasady: Bardzo proste

 

 

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdź również

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce Prywatności wiecej

Nasza strona korzysta z plików cookies, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać treści do Twoich preferencji. Przez dalsze korzystanie z tej strony bez zmian ustawień przeglądarki wyrażasz na to zgodę. Więcej informacji przeczytasz w dziale Polityce Prywatności.

Close